Strona głównaTurystykaGrecja oczami PolakówJanina - miasto legend i tradycji

Janina – miasto legend i tradycji

Janina (Ιωάννινα, potocznie Γιάννενα) to miasto znajdujące się w północno-zachodniej części Grecji, w Epirze. Położone jest na zachodnim brzegu jeziora Pamvotida, u stóp gór Mitsikeli. Miasto zostało założone w czasach bizantyjskich, prawdopodobnie około X wieku n.e.

Miasto zostało podbite oraz zajęte przez Normanów w 1081 r., natomiast jeszcze w tym samym stuleciu powróciło pod panowanie Bizancjum. W roku 1345 zostało podbite przez Serbów, natomiast w 1431 opanowane przez Turków. Janina rozwinęła się w ważny ośrodek handlowy oraz rzemieślniczy regionu, gdzie wytwarzano m.in. arcydzieła srebrnej biżuterii oraz przedmioty pokryte emaliami. Okres rozkwitu miasta datuje się na 1788- 1822, kiedy znajdowało się pod rządami Alego Paszy z Tepeleny, zwanym także Lwem Janiny. Ali Pasza z pochodzenia był Albańczykiem, otrzymał on od Sułtana tytuł Paszy miasta Trikala ze względu na swoje wybitne zasługi. W roku 1788 podbił i zajął Janinę czyniąc z niej swoją stolicę. W czasie jego rządów w Janinie została wzniesiona forteca na ruinach bizantyjskiej cytadeli, która miała chronić miasto przed atakiem ze strony Imperium Osmańskiego. Ostatecznie Ali Pasza został pokonany przez turecką armię sułtana Mahmuda II. Początkowo ukrywał się on w klastorze św. Pantalejmona na pobliskiej wyspie, usytuowanej na jeziorze Pamvotida, jednak pojmano go i zabito na przełomie stycznia-lutego 1822 roku.

Duża część starej zabytkowej zabudowy miejskiej została zniszczona przez pożar, który miał miejsce w 1820 r.

Do Grecji Janina została przyłączona w roku 1913, w trakcie I wojny bałkańskiej.

Co warto zobaczyć będąc w Janinie?

W Janinie znajduje się 6 ważnych muzeów, jaskinia, 2 ważne obiekty archeologiczne, 12 kościołów, 16 klasztorów, z których 7 znajduje się na wysepce na jeziorze, 12 zabytków muzułmańskich.

Zamek w Janinie

fot. travelioannina.com

Został on zbudowany w 528 roku na zachodnim brzegu jeziora Pamvotida na małym skalistym półwyspie i stanowił centrum ekonomiczne, polityczne oraz edukacyjne. W Zamku znajduje się Muzeum Złotnictwa, Miejskie Muzeum Etnograficzne, meczet Aslana Paszy oraz mauzoleum, gdzie uważa się, że znajdują się zwłoki Aslana Paszy I, podziemne więzienie Alego, Muzeum Bizantyjskie (zbudowane w roku 1958, składające się z 7 pomieszczeń, w których można obejrzeć znaleziska z wykopalisk z czasów wczesnochrześcijańskich aż do okresu postbizantyjskiego), meczet, w którym znajduje się rodzinny grób Alego Paszy oraz wieża, która została wzniesiona w 1082 r. jako część fortyfikacji bizantyjskiej.

Muzeum Archeologiczne

fot. travelioannina.com

Jest to nowoczesny budynek, skonstruowany w latach 1963-1966 przez architekta o imieniu Aris Konstantinidis. Znajduje się ono w sercu miasta, w parku Litharitsa i zwiedzający mogą tam obejrzeć wiele istotnych pozostałości z czasów prehistorycznych aż do czasów okupacji rzymskiej, m.in. są to narzędzia, przedmioty codziennego użytku, broń, biżuteria, monety itd., poznając w ten sposób historię Epiru.

Jezioro Pamvotida

fot. travelioannina.com

Mowa tu o jednym z najważniejszych i najbardziej znanych punktów miasta, którego historia przekracza ponad 3.500 lat. Pamvotida stanowi największe jezioro Epiru. Spacer właśnie w tym punkcie stanowi konieczną część zwiedzania Janiny.

Wysepka na jeziorze Pamvotida

fot. travelioannina.com

Jest to jedna z 2 zamieszkałych wysepek (około 180 mieszkańców) w Grecji znajdujących się na jeziorze, która nie posiada nazwy. Można na nią dotrzeć łódką z mola przy jeziorze w niecałe 10 minut. Tam znajduje się wiele sklepików z produktami lokalnymi oraz pamiątkami jak i wiele tawern.

fot. travelioannina.com

Oprócz tego, będą na wysepce warto się wybrać do ostatniego domu Alego Paszy, który jest otwarty dla zwiedzających i w którym można obejrzeć m.in. stroje, ceramikę, biżuterię i zdjęcia.

Zegar w Janinie

fot. Ντέπυ Χιωτοπούλου

Dany zegar jest istotnym zabytkiem dla miasta, gdyż to właśnie tam zostało powieszonych przez Turków wiele Greków 15 lutego 1913 r.

Muzeum Historii Grecji Pavlou Vrelli

fot. wikipedia.org

Jest to muzeum figur woskowych znajdujące się od roku 1995 w miejscowości Bizani, 12 km od centrum miasta. Można w nim obejrzeć 150 dzieł Pavlosa Vrelli odnoszących się do wydarzeń oraz osób, które odgrały ważną rolę w historii Grecji.

Jaskinia Peramatos

fot. ioanninalakerun.gr

Mowa tu o jednej z najbardziej znanych jaskini w Grecji, która zlokalizowana jest 5 km od Janiny. Została ona odkryta w roku 1940 i składa się z wielu pomieszczeń oraz korytarzy, które są zdobione ponad 19 gatunkami stalaktytów i stalagmitów.

Starożytny Teatr w Dodoni

fot. travelioannina.com

Zbudowany został w czasach panowania Pyrrosa, który był królem Epiru z dynastii Ajakidów (III w.p.n.e.). Jest to teatr mieszczący 18.000 osób, który został wielokrotnie zniszczony i odbudowany. W okresie rzymskim był on także wykorzystywany jako arena do walk z dzikimi zwierzętami.

Co warto spróbować będąc w Janinie- czyli tradycyjne specjały miasta

fot. travelioannina.com

Janina to miasto, które słynie z tradycyjnych potraw, wybierając się do niej warto skosztować tradycyjnych dla miejscowości pit, pieczywa, serów oraz wina, które stanowią istotną część potraw. W Janinie jest wiele tawern, gdzie można spróbować właśnie wszelkiego rodzaju pit, najsłynniejszą dla danego miasta jest pita z dziką zieleniną, potraw mięsnych, a także potraw ze świeżymi owocami morza i rybami. W Janinie można np. spróbować lokalnych potraw z żabimi udkami lub pstrągiem. Miejscowość słynie z produkcji serów, więc można tam spróbować najlepszej jakości fetę, kefalotiri, mizithrę oraz wędzony ser Metsovone. Niezależnie od lokalnego jedzenia, które zostało wybrane, warto do niego spróbować słynnego lokalnego tsipouro lub wina z beczki. Na koniec warto skosztować jednego ze słynnych deserów miejscowości, jakimi są m.in. baklava oraz kantaifi.

Paulina Sokulska

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne