Strona głównaRozmaitościArtykuły i opinieNajlepsze uniwersytety w Grecji

Najlepsze uniwersytety w Grecji

Współczesna nauka i specyfika funkcjonowania wielu uniwersytetów, uczelni, akademii czy instytucji zapewniających edukację w obszarze szkolnictwa wyższego, daje niepodważalną szansę na rozwój swoich umiejętności oraz kwalifikacji w wielu międzynarodowych ośrodkach. Odbywa się to w ramach różnorodnych programów mobilności uniwersyteckiej, projektów i programów Erasmus, Erasmusplus czy innych programów dedykowanych studentom pierwszego, drugiego czy trzeciego stopnia, a także młodym naukowcom, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę naukową. Takie programy są także dedykowane dla doświadczonego grona profesorów, aby dzielili się oni swoim doświadczeniem i umiejętnościami z innymi.

W dzisiejszej publikacji, chciałabym zwrócić uwagę, że Grecja to nie tylko piękne widoki, wspaniała pogoda, cudowne jedzenie, zaskakujące wyspy, uprzejmi ludzie, doskonały alkohol ale także destynacja ze wspaniałymi uniwersytetami. W Grecji można znaleźć wiele wysoko ocenianych uniwersytetów, które zajmują należne im miejsce obok jednych z największych międzynarodowych uniwersytetów. Greckie uniwersytety, kolegia, szkoły medyczne, inżynierskie i prawnicze są bardzo szanowane i dobrze znane w środowisku akademickim. Oferują prestiżowe programy licencjackie, magisterskie i doktoranckie dla ambitnych i zdeterminowanych osób, które są zafascynowane nauką.

Choć Grecja na pewno zaoferuje niezapomniane wspomnienia i niesamowite przeżycia, to nie tylko miejsce na miłe wakacje. Kto powiedział, że jako zagraniczny student lub uczestnik projektu mieszkający w Grecji nie można cieszyć się śródziemnomorską pogodą, pysznymi i świeżymi owocami morza oraz urokliwymi plażami? Grecy to jeden z najstarszych narodów na świecie, z niezwykłą historią i kulturą i każdego roku goszczą tysiące przedstawicieli akademickiej społeczności.

W Grecji jest wiele uniwersytetów, rozsianych po całym kraju i wszystkie w sektorze publicznym. Chociaż nauczanie odbywa się głównie w języku greckim, specjalistyczne programy studiów są również dostępne w innych językach (najczęściej angielskim), zarówno na poziomie studiów licencjackich, jak i magisterskich i doktoranckich. Do tych uniwersytetów dołącza wiele Technologicznych Instytutów Edukacyjnych (TEI), które oferują programy szkolnictwa wyższego z naciskiem na umiejętności praktyczne i zawodowe w takich dziedzinach, jak technologie stosowane, opieka zdrowotna, rolnictwo, zarządzanie oraz sztuka i projektowanie. Grecki system szkolnictwa wyższego plasuje się w pierwszej pięćdziesiątce na świecie w pierwszej edycji rankingu QS Higher Education System Strength Rankings.

Lista dziesięciu najlepszych uniwersytetów w Grecji według wspomnianego rankingu przedstawia się następująco:
1. Uniwersytet Ekonomii i Biznesu w Atenach – Uniwersytet Ekonomiczny w Atenach ma na celu zapewnienie wysokiej jakości edukacji. Priorytetem jest kształcenie w celu zaspokojenia obecnych i przyszłych potrzeb gospodarki i społeczeństwa na poziomie krajowym i międzynarodowym.
2. Uniwersytet w Tesalii – UTH jest znaczącą instytucją szkolnictwa wyższego, której celem jest promowanie wiedzy naukowej poprzez nauczanie i badania przyczynianie się do rozwoju kulturalnego i gospodarczego społeczności lokalnej i całego społeczeństwa.
3. Uniwersytet Rolniczy w Atenach – Uniwersytet oferuje edukację i badania na wysokim poziomie licencjackim i podyplomowym w zakresie nauk rolniczych, a jego wizją jest osiągnięcie doskonałości edukacyjnej i badawczej, aby zająć dynamiczną pozycję w międzynarodowym środowisku akademickim.
4. Narodowy i Kapodystryjski Uniwersytet w Atenach – Zwykle nazywany po prostu Uniwersytetem Ateńskim, jest najstarszym uniwersytetem w Europie Południowo-Wschodniej. Jest miejsce prestiżowym, ze wspaniała tradycją i doskonałą kadra akademicką.
5. Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach – Strategiczne cele Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach, są ukierunkowane na kontynuację jego tradycji, a mianowicie bycie instytucją pionierską, wyróżniającą się wśród greckich i wielu zagranicznych uniwersytetów na wszystkich poziomach: edukacji, badań, kultury, związku ze społeczeństwem.
6. Narodowy Uniwersytet Techniczny w Atenach – Narodowy Uniwersytet Techniczny w Atenach jest zorganizowany zgodnie z kontynentalnym europejskim systemem szkolenia inżynierów.
7. Uniwersytet Kreteński – Jest to gwarancja jakości edukacji, jakości idzie w parze z zaangażowaniem w misję Uczelni. Międzynarodowe standardy, profesjonalna kadra akademicka oraz bogata oferta zajęć dydaktycznych są niewątpliwym atutem Uniwersytetu Kreteńskiego.
8. Uniwersytet w Janinie – W ofercie znajduje się szereg zorganizowanych programów studiów, które łączą elementy dydaktyczne i badawcze zarówno na poziomie magisterskim, jak i doktoranckim.
9. Uniwersytet Egejski – W ciągu niespełna trzydziestu lat przekształcił się w międzynarodowy uniwersytet zorientowany na badania, oferujący 18 programów licencjackich i 40 profili magisterskich w nowoczesnych interdyscyplinarnych obszarach tematycznych, takich jak środowisko, systemy komunikacji, informatyka kulturowa, produkt projektowanie, nauki o żywności i żywieniu, projektowanie edukacji i studia nad Morzem Śródziemnym.
10. Uniwersytet w Patrze – Jego powstanie w znacznym stopniu przyczyniło się do decentralizacji szkolnictwa akademickiego w Grecji. Oprócz wyróżniającej się ścieżki edukacji, Uniwersytet osiągnął doskonałość w dziedzinie badań podstawowych i stosowanych. Zyskał międzynarodowy rozgłos dzięki pionierskim i szeroko zakrojonym badaniom w dziedzinach takich jak środowisko, zdrowie, biotechnologia, mechanika, elektronika, informatyka i nauki podstawowe. Szereg jego Zakładów, Laboratoriów i Klinik zostało wyznaczonych jako Centra Doskonałości na podstawie oceny międzynarodowej.

Nie pozostaje nam nic innego, jak odwiedzić strony internetowe wybranych uniwersytetów, zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi aplikacji i rozpocząć…. Wielką, grecką przygodę na wybranym uniwersytecie w pięknej Helladzie.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne