Sikinos to niewielka wyspa, która obejmuje około 42 kilometry kwadratowe, posiada jedną ośmio kilometrową drogę, trzy łatwo dostępne plaże i jedynie jedno osiedle. Jej populacja liczy około 260 stałych mieszkańców, co czyni ją jedną z mniej zaludnionych wysp archipelagu Cyklad.
Turystyka na Sikinosie jest stosunkowo mało rozwinięta w porównaniu do innych wysp Cyklad. Nie jest tam tłoczno, nie musisz zatem martwić się o wolne miejsce na plaży czy stolik w restauracji. Brak masowej turystyki sprawia, że wyspa zachowuje swój autentyczny charakter i spokojną atmosferę. Sikinos przyciąga głównie turystów poszukujących ciszy, spokoju i bliskości natury.
Głównym zajęciem mieszkańców wyspy jest pszczelarstwo. Odwiedzając Sikinos możesz natknąć się na kobiety tworzące ręcznie robione świece z wosku pszczelego. Kluczową rolę w życiu wyspy odgrywa również organizacja festiwali. Na Sikinos odbywają się różne festiwale religijne, takie jak obchody święta Matki Boskiej Pantanassy. Są one organizowane przez wspólnotę i mają na celu świętowanie i wyrażenie pobożności oraz jedności.
Geomorfologia Sikinosu sprawiła, że wyspa była nieodpowiednim miejscem do osiedlenia się, dlatego zawsze opisywano ją jako słabo zaludnioną.
Czy właśnie to stanowi powód mało rozwiniętej turystyki na wyspie? Czy jednak jest to wina niewielu atrakcji i trudno dostępnych plaż?
Najprawdopodobniej jest to kombinacja obu tych czynników.
Dużo do powiedzenia w tym temacie ma gmina, która takimi działaniami jak np. zakaz budowy basenów czy wyposażanie plaż wyłącznie w kilka parasoli, stara się zapobiegać nadmiernemu rozwojowi turystyki.
Jak wygląda życie na wyspie Sikinos?
Na tej cykladzkiej wyspie życie jest spokojne, zrównoważone i głęboko osadzone w tradycji.
Niewielka ilość mieszkańców sprawia, że niemal wszyscy znają się osobiście.
W ciągu dwóch dni jesteś w stanie poznać wszystkie przyzwyczajenia mieszkańców wyspy oraz dokładny harmonogram jej funkcjonowania. Styl życia jest prosty i zrównoważony. Na wyspie znajdują się wyłącznie podstawowe usługi, takie jak sklepy spożywcze, restauracje czy niewielkie pensjonaty.
Dni spędza się na pływaniu w krystalicznie czystej wodzie, słuchaniu cykad i oddawaniu się bezkresnemu lenistwu. Na Sikinos nie ma wielu atrakcji, jednak kilka z nich jest wartych odwiedzenia. Na przykład świątynia Episkopi – jedyny w swoim rodzaju zabytek na pustkowiu, który został odrestaurowany i otrzymał nagrodę Europa Nostra za Europejskie Dziedzictwo Kulturowe.
Niezapomnianym doświadczeniem będzie również wizyta w znanej winiarni Giorgosa Manalisa – mieszkańca wyspy. To wyjątkowa okazja, aby poznać lokalną tradycję winiarską i spróbować win produkowanych na tej urokliwej wyspie. Dzięki degustacjom, wycieczkom po winnicach i możliwości rozmowy z winiarzem, odwiedzający mogą głęboko zanurzyć się w kulturze winiarskiej Sikinosu.
Kolejną propozycją aktywności na wyspie jest wspinaczka z Horas do klasztoru Zoodochos Pigi. Trasa prowadzi przez skaliste tereny Sikinu. Można spodziewać się wąskich ścieżek, łagodnych i stromo wznoszących się odcinków, czy kamienistych dróg. W trakcie wspinaczki będziesz miał okazję podziwiać spektakularne widoki na okoliczne góry, morze oraz malownicze wioski.
Sikinos pozostaje jednym z najbardziej autentycznych miejsc w Grecji, idealnym dla tych, którzy szukają ucieczki od zgiełku współczesnego świata. Każdy zakątek tej wyspy opowiada własną historię, a każda wizyta dostarcza nowych wrażeń i niezapomnianych przeżyć.
Na wyspę można dostać się promem z portu Pireus: 8-10 godzin (od 48 € w jedną stronę) lub z portu w Lavrio: 12 godzin (od 26 € w jedną stronę).
Sara Zeliaś