Strona głównaPoradnikKomunikacja miejskaPort w Pireusie – dojazd, terminale i miejsca docelowe, przydatne informacje

Port w Pireusie – dojazd, terminale i miejsca docelowe, przydatne informacje

Port w Pireusie (Pireaus) jest największym portem morskim w Grecji i jeden z największych w basenie Morza Śródziemnego., miejscem skąd można dostać się na wyspy Morza Egejskiego. Jest to największy port w Grecji i najbardziej ruchliwy w Europie, z około 20 milionami pasażerów rocznie. Codziennie z portu w Pireusie kursują promy na Wyspy Sarońskie, Cyklady, Kretę, Dodekanez i Wyspy Egejskie Północne.

Pireus – terminale promowe i miejsca docelowe

Port w Pireusie znajduje się 12 km na południowy zachód od centrum Aten, na wschodnim wybrzeżu Zatoki Sarońskiej. Jest to główna brama z greckiego lądu na wyspy Morza Egejskiego i Kretę. Port jest duży i posiada 12 bramek, z których odpływają promy.

Mimo że promy zazwyczaj odpływają z wyznaczonych bramek, zdarzają się sytuacje, w których numer bramki może się zmienić w zależności od ruchu w porcie. Zalecamy sprawdzenie tablic elektronicznych znajdujących się w porcie przed udaniem się do promu.

Mapa portu w Pireusie z terminalem odpływu promów

Przejście z jednej strony portu na drugą zajmuje około 1 godziny bez noszenia walizek.
Oto mapa z przydatnymi informacjami o porcie w Pireusie: lokalizacja terminalu, odległość między bramkami, postój taksówek, przystanki przewozów autobusowych (wahadłowe), kasy biletowe, metro i dworzec kolei podmiejskiej:

Bezpłatny transport na terenie portu

Dostępny jest autobus wahadłowy obsługiwany przez Zarząd Portu Piraeus, który oferuje bezpłatny transport w obrębie portu. Autobus odjeżdża z głównego wejścia do portu, które znajduje się w pobliżu stacji portowej. Znajdują się tam elektroniczne tablice informacyjne z czasem oczekiwania na autobus.

Przystanki autobusu wahadłowego są następujące:

  1. Afetiria ISAP – Proastiakos (metro – podmiejska stacja kolejowa) (Bramka E5)
  2. Agios Dionysios 1 – OSE (Organizacja Dróg Żelaznych Grecji)
  3. Agios Dionysios 2
  4. Ietion 1
  5. Ietion 2
  6. Dexamenes
  7. Ipourgio Emporikis Naftilias (Ministry of Maritime Affairs and Insular Policy [Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Polityki Wyspowej])
  8. Vasiliadi 1 – Telonio (punkt odprawy celnej)
  9. Vasiliadi 2
  10. Terma (pętla autobusowa)

Parking w porcie Pireusie

Parkowanie na terenie portu w Pireusie jest zabronione. Samochód można zaparkować na prywatnym parkingu lub znaleźć miejsce na ulicach w pobliżu portu. Pamiętaj, że to drugie może okazać się czasochłonne.

Parkowanie na ulicy bywa niebezpieczne, bowiem wasz samochód narażony jest na zarysowania, wgniecenia czy inne uszkodzenia przez osoby trzecie.  Najlepszym zatem wyborem jest parking strzeżony i monitorowany.

Trasy promowe z portu w Pireusie

Pireus to najbardziej ruchliwy port pasażerski w Europie. Port obsługuje połączenia promowe z Grecji kontynentalnej i Aten na Cyklady, Dodekanez, wyspy Zatoki Sarońskiej i Zatoki Argolidzkiej, wyspy Morza Egejskiego Północnego i Kretę.

Promy płynące z Pireusu na Kretę

Z portu w Pireusie na Kretę odbywają się co najmniej 3 przeprawy promowe dziennie. Porty Krety połączone z Pirausem to Heraklion, Chania, Rethymo (Retimno) i Sitia. Promy do Heraklionu i Chanii odpływają z bramek E2 i E3, a promy do Rethymno odpływają z bramek E6 i E7. Latem odbywają się dodatkowe rejsy z Piraeusu na Kretę, aby zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie.

Nocne promy z Heraklionu i Chanii zwykle odpływają o 21:00 i docierają do miejsca docelowego o 06:00 lub 06:30. Wszystkie mają kabiny, dzięki czemu można liczyć na wygodniejszą podróż.

Prom z Pireusu na Cyklady

Port w Pireusie obsługuje połączenia promowe ze wszystkimi wyspami Cyklad. Istnieją co najmniej 2-3 rejsy tygodniowo z Pireusu na większość wysp i kilka codziennych rejsów do najpopularniejszych miejsc, takich jak Syros, Naxos, Mykonos i Santorini. Promy kursujące na Cyklady odpływają z bramek E6, E7, E9 i E10.

Niektóre porty Cyklad, które są połączone z Pireusem to: Amorgos, Anafi, Andros, Donousa, Folegandros, Ios, Irakleia, Kimolos, Koufonisia, Kythnos, Milos, Mykonos, Naxos, Paros, Santorini, Schinoussa , Serifos, Sifnos, Sikinos, Syros i Tinos.

Prom z Pireusu do Dodekanezu

Promy na wyspy Dodekanezu, takie jak Rodos i Kos, zwykle odpływają z bramki E1.

Można popłynąć promem z Pireusu na następujące wyspy Dodekanezu: Astypalaia, Chalki, Kalymnos, Karpathos (Diafani i Karpathos), Kasos, Kastellorizo, Kos, Leipsoi, Leros, Nisyros, Patmos, Pserimos, Rodos, Symi i Tilos.

Prom z Pireusu na Wyspy Egejskie Północne

Promy z Pireusu na wyspy Chios i Lesbos odpływają z bramki E2, natomiast promy na Samos i Ikarię odpływają z bramek E2, E9 i E10.

Niektóre z portów Morza Egejskiego Północnego, które są połączone z Pireusem, to: Agios Efstratios, Chios, Fournoi, Ikaria (Agios Kirykos i Evdilos), Lesbos (Mitylena), Lemnos, Oinousses, Psara i Samos.

Prom z Pireusu na Wyspy Sarońskie

Przez cały rok występują częste połączenia promowe z portu w Pireusie na wyspy Sarońskie i Zatokę Argolidzką. Promy odpływają spod bramki E8.

Promem można podróżować z Pireusu na następujące wyspy Zatoki Sarońskiej: Egina, Agistri, Hydra, Poros i Spetses.

Jak dojechać do portu Pireus?

Z centrum Aten i międzynarodowego lotniska Eleftherios Venizelos w Atenach można dojechać do portu Pireus środkami transportu publicznego.

Z centrum Aten do portu w Pireusie

Do Pireusu można dojechać metrem linii 1 (zielona linia). Linia 1 biegnie z Kifissia do Pireusu, przejeżdżając przez centrum Aten i zatrzymując się na stacjach głównych Omonoia, Monastiraki i Thisio. Podróż metrem z Monastiraki do Piraeusu trwa około 20 minut, a pociągi odjeżdżają co około 15 minut. Bilety kupujemy w automatach na stacjach metra. Jego koszt wynosi 1,20 € i jest ważny 90 minut od skasowania.

Z portu w Pireusie do kilku obszarów Aten są regularne połączenia autobusowe. Główne linie łączące Piraeus z centrum Aten to autobus 040 (z Syntagma do Piraeusu) i autobus 049 (z Omonoia do Pireusu). Należy wysiąść na przystanku Platia Korai (Korai Square), który znajduje się 10 minut spacerem od portu. Cena biletu wynosi 1,20 € i jest ważny 90 minut od skasowania.

Podróż z centrum Aten do portu w Pireusie zajmuje zwykle około 35 minut. Należy jednak pamiętać, że w centrum Aten i wokół portu mogą wystąpić korki, zwłaszcza latem. W takim przypadku przejazd taksówką może zająć więcej niż 1 godzinę, więc warto zapewnić sobie dodatkowy czas. Odległość od Syntagmy do portu w Pireusie wynosi około 12 km, a podróż kosztuje około 20 euro w dzień i około 25 euro w nocy (00:00-05:00).

Z lotniska w Atenach do portu w Pireusie

Kolej podmiejska znana jako Proastiakos znajduje się w tym samym miejscu co metro linii nr 3 (niebieska). Pociąg łączy bezpośrednio oba porty i jest najłatwiejszym sposobem na dostanie się z lotniska do portu w Pireusie. Proastiakos kursuje co godzinę, odjazd pierwszego pociągu jest o 6:07 a ostatniego o 22:07. Czas podróży trwa godzinę i pięć min. Bilet kosztuje 9 € za osobę (z możliwością zniżek) można go kupić w kasach biletowych / automatach na stacji lub online, za pośrednictwem oficjalnego portalu.
Zobacz rozkład jazdy

Linia autobusowa X96 łączy bezpośrednio lotnisko w Atenach z portem w Pireusie. Przystanek autobusowy znajduje się tuż przy wyjściu z hali przylotów między wyjściem 4 i 5, a autobusy odjeżdżają co 20-30 minut. Cena biletu to 5,50 €. Dzieci do lat 6 podróżują bezpłatnie. Autobus kursuje przez 24 godziny na dobę – 7 dni w tygodniu i jedzie do Piraeusu przez wybrzeże ateńskie, np. Glyfada, Alimos. Podróż trwa około 1 godziny.
Zobacz rozkład jazdy

Podróż z lotniska do portu w Pireusie zajmuje zwykle około 45 minut. Jednak mogą wystąpić korki, a w takim przypadku przejazd może potrwać dłużej niż 1 godzinę. Koszt to około 50 euro w ciągu dnia i około 65 euro w nocy (00:00-05:00). Ta sama cena dotyczy maksymalnie 4 pasażerów.

Port położony jest tuż obok centrum miasta Pireus. W bliskiej odległości znajdują się sklepy, supermarkety, apteki, banki, restauracje i kawiarnie. Bankomaty znajdują się w pobliżu stacji metra (Narodowy Bank Grecji, Piraeus Bank) oraz w pobliżu bramek E7 i E8 (Eurobank, Alpha Bank).

Ważne numery telefonów będąc w porcie Pireus

Kilka przydatnych kontaktów, które warto mieć pod ręką podczas podróży do i z Pireusu.

○ Zarząd portu w Pireus: +302104172675, +302104226000-4
○ Informacje o rejsach w tygodniu: +302104147800
○ Szpital ogólny Tzaneio Pireus: +302104519411
○ Szpital państwowy ogólny: +302104915061
○ Międzynarodowy port lotniczy w Atenach Eleftherios Venizelos: +302103530000
○ Informacje o transporcie publicznym w Atenach i Pireusie: +302144146400
○ Policja turystyczna w Pireusie: +302104290664

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne