Syros – wyspa dwóch wzgórz

Syros to wyspa należąca do archipelagu Cyklad. Jest skalista i posiada dwa bliźniacze wzgórza: Wrondado i Ano Syros. Pierwszą zamieszkują mieszkańcy wyznania prawosławnego, zaś drugą zajmują katolicy. Pomimo różnic religijnych, ludność wyspy żyje w pełnej zgodzie i razem obchodzą Święta Wielkanocne.

Stolicą wyspy jest Ermupolis, a jej główną atrakcją plac Miauli, na której znajdują się perły architektury. Jego cała powierzchnia wyłożona jest marmurem, zaś palmy, kawiarnie i restauracje wokół niego dają schronienie przed słońcem. Wszystko to spowodowało, że miejsce jest nazywane głównym salonem miasta, a samo miasto zostało uznane za narodowy zabytek.

siros1

Na placu znajduje sie również klasyczny Ratusz zaprojektowany przez Niemca Ernesta Zillera.

Główną ulicą miasta Ermupoli najlepiej przejść się późnym popołudniem. Znajduje się tutaj deptak z wieloma sklepami, gdzie można spokojnie wybrać się na terapię zakupową.

siros11

Jednym z piękniejszych chwil, kiedy odwiedzamy jakieś miejsce jest dla Nas spojrzenie na panoramę danej miejscowości. I tak jest i w tym przypadku w okolicach Ano Syros.

siros3

Jedną z atrakcji w Ano Syros jest wycieczka między innymi po uliczkach Starego Miasta oraz odwiedzenie muzeum Marka Vamvakarisa – muzyka rebetiko.

siros9
Na wyspie jest kilka kościołów i warto jest zobaczyć przynajmniej dwa z nich: jeden kościół prawosławny (np. bizantyjski kościół Anastasis) i jeden katolicki (np. kościół Św Jerzego).

siros12

Odwiedzając je zauważymy różnice architektoniczne jakie dzielą kościoły. A jeśli wybierzecie się na jednodniową wycieczkę z przewodnikiem to z pewnością opowie Wam o różnicach i podobieństwach pomiędzy jego wyznawcami.

siros5

Greckie uliczki na wyspie mają swoją magie. Kamienne dróżki, greckie domki, nie tylko te z białymi ścianami i niebieskimi okiennicami, urzekają na każdym kroku.

siros4

Chciałabym także przedstawić Wam Kini – malutką, ale jakże „sympatyczną” rybacką wioskę. Wioska stała się ostatnio bardzo popularnym miejscem szczególnie wśród młodych ludzi. Stąd można się wybrać na kilka plaż, na które można się dostać tylko drogą morską.

siros8

Jedną z takich plaż jest, o ile dobrze pamiętam, Grammata, gdzie spędzić można kilka godzin. Jest mocno zalesiona i każdy może znaleźć tam trochę cienia pod drzewami.

siros7

Od przystani w Kini jest także ścieżka idąca w górę. Zapuszczając się tamtędy na spacer możemy podziwiać krystalicznie czystą wodę i piękno natury. Trzeba tylko pamiętać, żeby założyć wygodne buty.

Praktyczne rady dla podróżujących bez samochodu
Najlepiej na Syros zatrzymać się w stolicy. Tam jest i port i autobusy, które zabiorą Nas, gdzie tylko chcemy. Poza tym, jeśli znamy w stopniu komunikatywnym angielski lub grecki, dobrym pomysłem będzie wykupienie jednodniowej wycieczki. Taka wycieczka umożliwi Nam zapoznanie się z historią, ciekawymi i ważnymi miejscami, zabytkami oraz z innymi atrakcjami wyspy. Oprócz tego w cenie jest również spędzenie paru godzin na jednej z proponowanych przez przewodnika plaż.

Na Syros oferowane są również między innymi: lekcje windsurfingu, jazdy konne, piesze wędrówki. W Kini dodatkowo można skorzystać z rejsu oferowanego przez jednoosobową firmę PERLA 1, której celem jest zapoznanie się z wybranymi plażami. Uczestnicy morskiej wycieczki wybierają jedną z nich i spędzają na niej miło czas.

I jak? Pojedziecie na wyspę Syros?

Agnieszka Płotkowska

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne