Strona głównaAktualnościSpołeczność polska w GrecjiProjekcja filmu dokumentalnego „The Hardest Hour. Can you feel it”

Projekcja filmu dokumentalnego „The Hardest Hour. Can you feel it”

We wtorek, 5 marca o godz. 16:30 w kinie greckim „Danos” odbyła się projekcja filmu ukraińskiego reżysera  Alana Badoeva dokumentalnego pt.  „The Hardest Hour. Can you feel it?”. Prezentacja filmu była wspólną inicjatywą Ambasady RP w Atenach i Ambasady Ukrainy w ramach drugiej rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę. Dokument jest świadectwem tragicznych wydarzeń i życia w czasie wojny uwiecznionych przez Ukraińców na ich własnych telefonach komórkowych.

W części oficjalnej spotkania ambasador RP odniósł się do filmu, który ukazuje wojnę, jej okrucieństwa, ale przede wszystkim tragedię narodu ukraińskiego, który przez ostatnie dwa lata walczył o życie i wolność.
„24 lutego Ukraińcy obudzili się w świecie pełnym bólu, strachu i śmierci. Na własne oczy możemy śledzić te historie oporu. Niektórych bohaterów tego dokumentu nie ma wśród nas, ponieważ zostali zabici lub zamordowani w wyniku wojny; inni walczą do dziś” – mówił Artur Lompart.

Polski ambasador przytoczył słowa polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, o tym, że wojna na Ukrainie nie jest konfliktem lokalnym, ale wojną o globalnych konsekwencjach, a porzucenie Ukrainy bez pomocy pozwoli Putinowi na grożenie kolejnym krajom Europy zbrojnymi najazdami.

Ambasador RP podkreślił, że wszyscy wspieramy dziś Ukrainę przeciwko imperium zła i nadal będziemy to robić. Po czym oznajmił, że: „Podczas wojny trzeba poznać historię narodu ukraińskiego, aby zrozumieć, dlaczego pragnie on walczyć o bezpieczną i lepszą przyszłość dla siebie, swoich rodzin, swojego kraju i całej Europy.”

Natomiast Chargé d’Affaires Ukrainy Pan Wołodymyr Liashenko w swoim przemówieniu podkreślił, że ważne jest, by przedstawić nie tylko ten film, ale także ciąg wydarzeń, pokazać prawdziwy obraz wojny. Oznajmił, że data 24 lutego 2022 r. Zapadła głęboko w pamięć narodowi ukraińskiemu. Wojna przyniosła śmierć, zniszczenia, przemoc i ludzkie cierpienie. Następnie podziękował przybyłym gościom i zaprosił na film, który ukazuje pierwsze dni wojny oczami zwykłych ludzi i tego, co widzieli na własne oczy i zarejestrowali za pomocą telefonów.

Film dokumentalny „The Hardest Hour. Can you feel it?” w reżyserii Alana Badoeva jest opowieścią o życiu, marzeniach i planach Ukraińców w ostatnim dniu spokojnego ich życia i początku nowego etapu, który rozpoczął się 24 lutego przy dźwiękach bomb i syren. Film jest świadectwem pierwszych dni wojny i odtworzeniem wydarzeń poprzez osobiste historie, opór wobec okupanta i codzienności w czasie wojny. Każda minuta była filmowana przez Ukraińców, których część przeżyła, a część zginęła. Ale ich ostatnie działania i głosy pozostały.

zdjęcia, tekst: Marzena Mavridis

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne