Strona głównaAktualnościWydarzeniaPolskie filmy na 26. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Salonikach

Polskie filmy na 26. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Salonikach

W ramach 26 edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Salonikach, w dniach 7-17 marca 2024, zostanie pokazanych pięć polskich filmów: „Las”, „Skąd dokąd”, „Jesteśmy idealni”, „W lesie są ludzie” i „Silent love”.

Salonicki Festiwal Filmów Dokumentalnych zainaugurowano w 1991 roku. Organizatorzy za główny cel obrali prezentację i promocję najważniejszych międzynarodowych produkcji dokumentalnych. Równie istotne są też dla nich debaty i prezentacje dotyczące przyszłości branży i nowych technologii. Rok temu festiwal wygrał polski film w reżyserii Dominiki Montean-Pańków pt. „Głos”.

W ramach 26 edycji Festiwalu zaprezentowanych zostanie łącznie 250 filmów dokumentalnych, wśród nich 112 światowych i europejskich premier. Projekcje odbędą się zarówno w przestrzeni fizycznej w 7 salach kinowych, jak i online, za pośrednictwem platformy cyfrowej Festiwalu (online.filmfestival.gr). Szczegóły odnośnie programu projekcji można znaleźć na stronie festiwalu: https://www.filmfestival.gr/

„Las”, w reżyserii Lidii Dudy to historia Asi i Marka, którzy tuż po studiach kupili stary dom tuż przy wschodniej granicy Polski w Puszczy Białowieskiej. To ich mały raj – miejsce, w którym mają bezpiecznie dorastać ich dzieci, z dala od problemów współczesnego świata. Ale pewnego dnia ich las się zmienia. Pojawiają się w nim Obcy, Inni… Uchodźcy, niechciani i w Polsce i na Białorusi. Wielka polityka zapukała do drzwi ich domu i już nic nie było takie jak kiedyś. Produkcja: Polska, Czechy, rok produkcji: 2024.

„Skąd dokąd”, film Macieja Hameli opowiada o tragedii mieszkańców zrujnowanej Ukrainy po rosyjskiej inwazji, o ludziach, którzy próbują wydostać się ze strefy wojny do bezpiecznych części kraju lub dalej, do Polski, na Zachód. Produkcja: Polska, Francja, Ukraina, rok produkcji: 2023.

„Jesteśmy idealni” to dokument w reżyserii Marka Kozakiewicza, w którym aktorzy transpłciowi i niebinarni opowiadają o swoich przeżyciach podczas ubiegania się o przełomową rolę w produkowanym przez Netflix filmie „Fanfik”. Produkcja: Polska, rok produkcji: 2023.

„W lesie są ludzie”, film animowany w reżyserii Szymona Ruczyńskiego o kryzysie humanitarnym trwającym na pograniczu polsko – białoruskim. Szukający schronienia ludzie doświadczają przemocy ze strony obu państw. Produkcja: Polska, rok produkcji: 2023.

„Silent Love”, w reżyserii Marka Kozakiewicza, to subtelna i czuła opowieść o sile rodziny, o przyjmowaniu nowych ról i redefiniowaniu starych; o tym, że mając odwagę kochać, trzeba zmierzyć się z własnymi lękami. Po śmierci mamy, 35-letnia Agnieszka decyduje się wziąć pod opiekę swojego brata Miłosza. Musi udowodnić przed sądem i urzędnikami, że nadaje się na prawnego opiekuna dla nastolatka. Jest jednak coś, co przed nim ukrywa — to jej wieloletnia relacja z Mają. Produkcja: Polska, Niemcy, rok produkcji: 2022.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne