Strona głównaPoradnikKomunikacja miejskaPort w Lavrio – dojazd, terminale i miejsca docelowe

Port w Lavrio – dojazd, terminale i miejsca docelowe

Port w Lavrio (lub Lavrion) to trzeci co do wielkości port pasażerski w Atenach i obsługuje około 180 tysięcy pasażerów rocznie. Znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu Attyki, około 10 km na północny wschód od Przylądka Sounion i tylko 20 minut od międzynarodowego lotniska w Atenach El. Venizelos. Port obsługuje połączenia promowe z Aten na Cyklady i wyspy Morza Egejskiego Północnego.

Lavrio – terminale i miejsca docelowe

Port Lavrio znajduje się zaledwie 1 km od centrum nadmorskiego miasta Lavrio. Jest to nowoczesny port obsługujący promy pasażerskie, towarowe, jachty, żaglówki, kutry rybackie oraz statki wycieczkowe.

Terminale pasażerskie znajdują się po wschodniej stronie portu. Molo ma długość 250 metrów i obejmuje 5 ramp dla promów pasażerskich. Promy odpływające z portu Lavrion kursują na wyspy Cyklad, głównie Kea i Kythnos, a także do portów na północno-wschodnim Morzu Egejskim.

Do terminali promowych można łatwo dotrzeć pieszo lub taksówką z centrum Lavrio, a także samochodem lub motocyklem przez aleję Leoforos Lavriou. W miesiącach letnich ruch w porcie i wokół niego może wzrosnąć. Z tego powodu przybycie do portu co najmniej 45 minut do 1 godziny wcześniej jest zalecane, zwłaszcza jeśli podróżuje się własnym pojazdem.

Trasy promowe z portu Lavrio

Ze względu na swoje położenie na południowo-wschodnim wybrzeżu Aten, port Lavrio jest wygodną opcją do podróżowania na Cyklady i wyspy północno-wschodniej części Morza Egejskiego. Port Lavrio jest jednym z najlepszych miejsc, z którego można dotrzeć do Kea (Tzia) i Kythnos oraz jest głównym połączeniem między Atenami a północną Grecją. Promy wypływają z Lavrion przez cały rok, ale latem liczba rejsów wzrasta.

Popularne połączenia promowe

Kea (Tzia)

Prom kursuje regularnie przez cały rok, a w miesiącach letnich odbywają się co najmniej 2 rejsy dziennie. Podróż trwa zaledwie 1 godzinę, co czyni ją idealną na weekendowy wypad.

Kythnos

Jest to najprostszy sposób dotarcia na wyspę Kythnos. Prom kursuje przez cały rok. Zimą z portu Lavrio do portu Kythnos zwykle odbywają się co najmniej 2 rejsy tygodniowo. Latem ze względu na większy ruch turystyczny odbywają się 4 rejsy dziennie. Ceny biletów na prom zaczynają się od około 16 euro. Podróż trwa około 2 godzin.

Promy z Lavrio na Cyklady (Naxos, Paros, Milos i nie tylko)

Prom do Naxos, Paros i Milos kursuje raz w tygodniu przez cały rok i  zatrzymuje się także na innych wyspach Cyklad, a mianowicie na Kea, Kythnos, Syros, Ios, Sikinos, Folegandros i Kimolos. Czas trwania podróży zależy od jej celu; orientacyjnie, rejs do Paros zajmuje 7,5 godziny, do Naxos 9 godzin, a do Milos około 15 godzin. Należy jednak pamiętać, że jest to najtańszy sposób podróżowania na te wyspy.

Limnos - Agios Efstratios - Kavala

Prom kursuje regularnie przez cały rok 2 rejsy w tygodniu, a częstotliwość rejsów wzrasta w okresie letnim. Podróż promem do Agios Efstratios trwa niecałe 8 godzin, do Limnos około 9 godzin, natomiast do Kavala czas podroży wynosi ponad 16 godzin.

Jak dostać się do portu Lavrio?

Port Lavrio znajduje się około 60 km od centrum Aten i 30 km od międzynarodowego lotniska w Atenach w Spata.

Z centrum Aten do portu w Lavrio

Nie posiadając własnego pojazdu, główne sposoby dotarcia do portu Lavrio z centrum Aten to:

Autobusy KTEL Attika jadące do Lavrio odjeżdżają codziennie ze stacji Nomismatokopio linii 3 metra. Autobusy kursują mniej więcej co półtorej godziny, pierwszy odjazd o 6:10, a ostatni o 22:40. Cały bilet kosztuje 4,90 euro. Aby dostać się do stacji Nomismatokopio należy wsiąść na Syntagma w niebieską linię metra nr. 3 i dojechać do podanej stacji.

Zobacz rozkład jazdy

Dworzec autobusów podmiejskich (KTEL) znajduje się również w centrum miasta Lavrio, około 20 minut spacerem od portu.

Podróż taksówką z Omonia lub Syntagma zajmuje około 1,5 godziny. Koszt to około 65 euro w dzień i 80 euro w taryfie nocnej (00:00-05:00).

Aby dotrzeć do Lavrion komunikacją miejską, można dojechać tramwajem z Syntagma lub Palio Faliro do Voula, a stamtąd taksówką do Lavrio. Podróż taksówką z Voula do Lavrio trwa około 30 minut.

Z lotniska w Atenach do portu w Lavrio

Międzynarodowe lotnisko w Atenach Eleftherios Venizelos znajduje się 30 minut jazdy od portu Lavrio.

Autobus podmiejski (KTEL) łączy również lotnisko z portem Lavrio. Trasa autobusowa do Lavrio jest pośrednia przez Markopoulo. Autobusy odjeżdżają zwykle co godzinę, a koszt biletu to około 5 euro. Całkowity czas podróży to około 1 godzina.

Dojazd taksówką z lotniska w Atenach do portu Lavrio zajmuje zwykle około 30 minut. W dni powszednie może to zająć 10-20 minut więcej z powodu ruchu na drogach. Przed lotniskiem znajduje się postój taksówek. Koszt przejazdu to około 40 euro w ciągu dnia i 70 euro z taryfą nocną (00:00-05:00).

Parking w porcie Lavrio

Nie wolno parkować pojazdu w porcie Lavrio. W pobliżu terminali znajduje się jednak prywatny parking. Ceny zaczynają się od 6 lub 7 euro za dzień, a niektóre miejsca parkingowe oferują możliwość parkowania na zadaszonym terenie. Darmowe miejsce parkingowe może jedynie znaleźć się w mieście Lavrio po sprawdzeniu odpowiednich znaków drogowych przez zaparkowaniem.

Lavrio to małe nadmorskie miasteczko w południowo-wschodnich Atenach z długą historią, sięgającą okresu neolitu. W czasach nowożytnych Lavrio było ważnym ośrodkiem przemysłowym ze względu na znane kopalnie znajdujące się w okolicy.

Port położony jest tuż obok miasta Lavrio, więc w odległości krótkiego spaceru można znaleźć kawiarnie, restauracje, banki, kioski i sklepy.

Ważne numery telefonów będąc w porcie Lavrio

○ Zarząd portu Lavrio: +30 2292320400-401
○ Biura portowe Lavrio: +30 2292022779
○ Centrum Medyczne w Lavrio:+30 2292320300
○ Lavrio Citizen Services (usługi dla obywatela):+30 2292024839
○ KTEL Attikis (dworzec w Atenach): +30 2108808082, +30 2108808081
○ KTEL Attikis (dworzec w Lavrio) : +30 2299040738
○ Lavrio taxi: +30 2292025871

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne