Strona głównaAktualnościGrecjaGrecja dąży do wpisania Knossos na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Grecja dąży do wpisania Knossos na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Knossos, położone w pobliżu Heraklionu, jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych kraju. Stanowisko archeologiczne z epoki brązu na Krecie było głównym ośrodkiem cywilizacji minojskiej.

Region Krety ogłosił w tym tygodniu, że podjęto już wszystkie działania w celu wpisania na go Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ogłoszenie nastąpiło po spotkaniu w celu sformułowania planu działania w tym kierunku. Wzięli w nim udział grecka minister kultury Lina Mendoni, gubernator regionu Krety Stavros Arnaoutakis, burmistrz Heraklionu Alexis Kalokairinos i szef lokalnej służby archeologicznej Vassiliki Sythiakaki.

Omawiane kwestie obejmowały między innymi niezbędne interwencje na zewnątrz obiektu przed jesienną wizytą kontrolną delegacji UNESCO, przebudowę i modernizację parkingu i obszarów otaczających obiekt, a także wdrożenie nowego planu zarządzania ruchem.

Minister kultury podkreśliła znaczenie tych interwencji, dodając, że otoczenie Knossos musi odpowiadać znaczeniu zabytku. Knossos jest nie tylko ważne dla Grecji, ale także stanowi integralną część światowego dziedzictwa kulturowego.

Stavros Arnaoutakis dodał ponadto, że plan działania dla Knossos można zastosować również do innych pałaców minojskich na wyspie.

Stanowisko archeologiczne na Knossos byłoby dla Grecji 20. wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ubiegłym roku Grecja z zadowoleniem przyjęła wpisanie na nią krajobrazu kulturowego Zagori.

opr. Milena Sarna

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne