Strona głównaAktualnościGrecjaGrecki parlament wprowadza zmiany w złotej wizie i skraca okres karencji

Grecki parlament wprowadza zmiany w złotej wizie i skraca okres karencji

Zmiany w popularnym greckim programie złotej wizy, w tym podwyższenie progu zakupowego, zostały zatwierdzone w parlamencie większością głosów.

Zaktualizowany program dla inwestorów, który obecnie obowiązuje, obejmuje okres karencji do 30 sierpnia 2024 roku dla zakupów, które są już w toku.

Jak tłumaczy wiceminister finansów Harry Theoharis, „okres karencji wynoszący około pięciu miesięcy jest konieczny, ponieważ państwo nie może pozbawić gruntu pod nogami tych, którzy już przystąpili do inwestycji, sprawiając tym samym, że nie będą oni w stanie zrealizować swoich inwestycji”.

Kluczowe zmiany obejmują zwiększenie limitu inwestycji do 800 000 euro w nieruchomości w Atenach – Attyce, na Mykonos, Santorini, w Salonikach i na greckich wyspach o populacji większej niż 3100 oraz zakaz wynajmu nieruchomości zakupionych w ramach programu złotej wizy jako Airbnb.

Dodatkowo, próg dla inwestycji w nieruchomości na innych obszarach w Grecji został ustalony na 400 000 euro, a limit dla zakupu zabytkowych lub przemysłowych budynków, które zostaną przekształcone w mieszkania, wynosi 250 000 euro.

Grecki program złotej wizy, wymieniany wśród najbardziej atrakcyjnych na świecie, przyznaje pięcioletnie prawo pobytu obywatelom państw trzecich, którzy zakupią nieruchomość w tym kraju.

opr. Milena Sarna

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne