Strona głównaAktualnościGrecjaGreckie Meteory i Pyli dołączają do Światowej Sieci Geoparków UNESCO

Greckie Meteory i Pyli dołączają do Światowej Sieci Geoparków UNESCO

Greckie Meteory i Pyli dołączyły w tym tygodniu do Sieci Geoparków UNESCO (GGN), co czyni je ósmym geoparkiem w kraju.

W zeszłym roku region Tesalii złożył do UNESCO dokumentację nominacyjną, by Meteory i Pyli zostały włączone do sieci geoparków. Meteory-Pyli są jednym z 18 parków na całym świecie zatwierdzonym do włączenia przez komitet wykonawczy UNESCO Global Geopark.
Burmistrz Meteory, Lefteris Avramopoulos, powiedział, że „oczekuje się, że status geoparku przyniesie znaczące korzyści dla lokalnych społeczności i gospodarki regionu poprzez dalszą promocję jego zasobów naturalnych i dziedzictwa kulturowego”.

Pyli, Trikala. fot: Visit Greece

Jak dodaje, „geoparki służą lokalnym społecznościom poprzez priorytetowe traktowanie ochrony ich dziedzictwa geologicznego i zachęcanie do zrównoważonego podejścia do rozwoju. Nasz region staje się globalnym celem turystyki przyrodniczej. To ważne wyróżnienie toruje drogę przez wzmacnianie dynamiki rozwoju w celu wydłużenia sezonu turystycznego oraz poprawy jakości i zrównoważonego rozwoju”.

Geopark Meteory-Pyli ma powierzchnię 2409,5 km2 i obejmuje obszary o dużej georóżnorodności, pasmo górskie Pindos oraz formacje skalne i klasztory Meteory, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Inne greckie miejsca uznane za Światowe Geoparki UNESCO obejmują obszary Chelmos-Vouraikos, Lesbos, Psiloritis i Sitia na Krecie, Vikos-Aoos, Grevena-Kozani oraz Kefalonia-Itaka.

Obecnie na Sieć Globalnych Geoparków UNESCO składa się 213 geoparków w 48 krajach.

opr. Milena Sarna

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne