Strona głównaAktualnościGrecjaRuch pasażerski na lotnisku w Atenach wzrósł w marcu o 20%

Ruch pasażerski na lotnisku w Atenach wzrósł w marcu o 20%

Ruch pasażerski na międzynarodowym lotnisku w Atenach (AIA) wzrósł w marcu o 20,1 procent, do 2 milionów pasażerów, w porównaniu do 2023 roku. Według miesięcznego raportu AIA, zarówno krajowy, jak i międzynarodowy ruch pasażerski przekroczył poziomy z 2023 r. odpowiednio o 12,6% i 23,5%.

Całościowo, w pierwszych trzech miesiącach roku ruch na lotnisku osiągnął 5,2 miliona podróżnych, co stanowi wzrost o 16,5 procent w porównaniu do zeszłego roku. Natomiast krajowy i międzynarodowy ruch pasażerski wzrósł odpowiednio o 10,3 procent i 19,4 procent.

Liczba lotów na lotnisku w Atenach w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2024 roku wyniosła 46 334, czyli 12,8 procent więcej niż w ubiegłym roku. Zarówno loty krajowe, jak i międzynarodowe były wyższe niż rok temu, odpowiednio o 6,5% i 17,5%.

Dyrektor ds. komunikacji i marketingu AIA Ioanna Papadopoulou powiedziała ostatnio, że coraz więcej linii lotniczych wyraża zainteresowanie lotami do stolicy Grecji. „Jest wiele linii lotniczych z całego świata, które zdecydowały się zwiększyć liczbę tras do Aten” – powiedziała Papadopoulou. Odnosząc się do tego sezonu, wspomniała też, że głównymi rynkami Aten będą Stany Zjednoczone i Europa.

Jeśli chodzi o rynek amerykański, linie Emirates obsługują przez cały rok codzienne loty między Atenami a Nowym Jorkiem (Newark), a wiele linii lotniczych, w tym Delta, United, American Airlines, wkrótce rozpocznie loty sezonowe i połączy stolicę Grecji bezpośrednim połączeniem z sześcioma amerykańskimi miastami (Nowy Jork, Chicago, Boston, Waszyngton, Atlanta, Filadelfia). Co więcej, tegoroczne nowości w zakresie bezpośrednich lotów łączących Ateny z USA obejmują usługę ogłoszoną przez Norse Atlantic Airways.

W tym roku między Grecją a Stanami Zjednoczonymi dostępnych będzie łącznie 11 tras.
Papadopoulou wspomniała również, że lotnisko w Atenach spodziewa się wzrostu liczby podróżnych z Chin, biorąc pod uwagę, że Chiny były ostatnim rynkiem, który otworzył się na podróże w sierpniu 2023 roku, po zniesieniu ograniczeń covid-19. W zeszłym miesiącu Air China ogłosiła zwiększenie liczby lotów między Atenami a Pekinem z 3 do 5 tygodniowo.

Ponadto Juneyao Air niedawno wykonał swój inauguracyjny lot z Szanghaju do Aten.

Ioanna Papadopoulou powiedziała też, że od zeszłego roku Ateny zaczęły stawać się celem podróży przez cały rok, a coraz więcej osób przylatuje do nich poza zwykłym okresem letnim, dodając, że „nawet w listopadzie i lutym, które tradycyjnie są miesiącami o niskim natężeniu ruchu, obserwuje się zwiększoną liczbę pasażerów”.

opr. Milena Sarna

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne