Strona głównaPoradnikKomunikacja miejskaDojazd z lotniska w Atenach do centrum miasta

Dojazd z lotniska w Atenach do centrum miasta

Ateńskie międzynarodowe lotnisko im. Elefterios Venizelos znajduje się w odległości około 30 kilometrów na wschód od centrum Aten i 40 km od portu w Pireusie.

Przejazd autobusem jest najtańszym rozwiązaniem na dostanie się do i z centrum miasta, zwłaszcza wieczorem, gdy metro nie funkcjonuje, a przejazd taksówką jest dość drogi.

Istnieją cztery expressowe linie autobusowe (Express), które łączą lotnisko z najważniejszymi punktami w Atenach. Wszystkie linie autobusowe są dostępne 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Autobus odjeżdża codziennie co co 30 – 60 minut. Przystanek autobusowy znajduje się tuż przy wyjściu z hali przylotów między wyjściem 4 i 5.

Przystanek autobusowy na lotnisku

Rodzaje i ceny biletów

Bilet normalny kosztuje 5,50 euro, a ulgowy 2,70 euro. Zniżki przewidziane są dla studentów, młodzieży poniżej 18 roku życia oraz osobom powyżej 65 roku życia, po okazaniu dowodu lub paszportu, rodzinom wielodzietnym z więcej niż czwórką dzieci. Dzieci do 6 roku życia mogą podróżować bez biletów.

Bilet turystyczny: Istnieje specjalny bilet 3-dniowy, który umożliwia korzystanie ze wszystkich środków transportu publicznego w Atenach (autobusy, metro, tramwaj). Kosztuje 20,00 euro i obejmuje jedną podróż powrotną z/na lotnisko w Atenach dowolnym autobusem (X93, X95, X96, X97) lub metrem. Bilet jest ważny również w autobusie linii X80*.

Autobus X 80* jest autobusem turystycznym, który funkcjonuje tylko w okresie letnim. Trasa autobusu: plac Syntagma-Akropol-Centrum Kultury Stavros Niarchos – port Pireus.

Gdzie kupić

Bilety można kupić w punktach informacyjnych, a także w biletomatach – znajdują się obok stanowiska. Pasażerowie magą również kupić bilet w transporcie przy użyciu zbliżeniowej karty płatniczej

Linie autobusowe

X93: Lotnisko – Kifissos (łączy lotnisko z dworcami autobusowymi *KTEL Kifissos i Liosion). Zobacz rozkład jazdy
Czas jazdy: około 60 minut.

* KTEL Kifissos, dworzec autobusów międzymiastowych (największy dworzec autobusowy, z autobusami do wysp Jońskich, i całej kontynentalnej Grecji)

* KTEL Liosion, dworzec autobusów międzymiastowych (który znajduje się przy ulicy Rikaki 6 (z autobusami do wyspy Evia i Środkowej Grecji)

X95: Lotnisko – Plac Syntagma. Zobacz rozkład jazdy
Czas jazdy: 40 – 60 min

Autobus jedzie bezpośrednio do centrum Aten. Przystanek znajduje się przy placu Syntagma na ulicy Othonos. Przejeżdża też obok stacji metra Ethniki Amyna.

X96: Lotnisko – Piraeus. Zobacz rozkład jazdy
Czas jazdy: 80 – 90 minut

Autobus jedzie do Piraeus przez wybrzeże ateńskie, np. Glyfada, Alimos. Jest to bezpośrednie połączenie z terminalami portów pasażerskich Piraeus.

X97: Lotnisko – Elliniko stacja metra (niebieska linia). Zobacz rozkład jazdy
Czas jazdy: około 45 minut

Podróż autobusem do miasta lub na lotnisko jest tania, jednak trwa dłużej, zwłaszcza w godzinach szczytu. Poza autobusami dostępne są także inne formy transportu z lotniska do Aten.

Metro

Pod wieloma względami jest do bardzo wygodny środek komunikacji miejskiej. Stacja znajduje się tuż przy lotniku, a metro dojeżdża do samego centrum (stacja Plac Syntagma, skąd możliwy jest transfer na tramwaje lub stacja Monastiraki, znajdująca się tuż pod Akropolem). Metro odjeżdża z lotniska co pół godziny i funkcjonuje w godzinach od 5:30 do 23:30. Bilet jednorazowy normalny kosztuje 9€ / ulgowy – 4,50€ lub w dwie strony – 16,00€, bilet można ponownie wykorzystać na podróż powrotną jeden raz w ciągu 30 dni. Dojazd pociągiem do centrum miasta zajmuje około 40 minut.

Proastiakos – kolejka podmiejska

lotnisko

Kolejka podmiejska odjeżdża z tego samego peronu co metro i można dojechać nią na centralny dworzec kolejowy Stathmos Larissis, znajdujący się w samym centrum Aten. Z dworca można przesiąść się w czerwoną linię metra. Bilet normalny, jednorazowy kosztuje 9 €, za to bilet ulgowy 4,5 €. Bilet w dwie strony kosztuje 16 €.

Lotnisko – Pireaus: proastiakos odjeżdża z lotniska co godzinę. Odjazd pierwszego pociągu jest o 6:07 a ostatniego o 22:07. Podróż trwa godzinę.

Taksówka

Taksówka stanowi dużo droższy, choć niewątpliwie najwygodniejszy sposób przejazdu z lotniska do centrum Aten. Cena kursu wynosi około 40 euro w ciągu dnia i 55 euro w nocy (w godzinach 0:00-05:00). Taksówki czekają na lotniku przez całą dobę i można dojechać za ich pomocą do dowolnego miejsca w stolicy.

Prywatny transfer

lotnisko

Jeszcze przed przylotem na lotnisko można zamówić prywatny transfer do hotelu. Jest to niewątpliwie wygodna i prosta opcja, zwłaszcza dla turystów podróżujących w większej grupie. Ceny bywają różne, podzielenie się opłatą za transfer bywa jednak niekiedy bardziej opłacalne niż męcząca podróż komunikacją miejską.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne