Strona głównaAktualnościGrecjaGrecja uruchamia zbliżeniowy system płatności w pojazdach komunikacji publicznej

Grecja uruchamia zbliżeniowy system płatności w pojazdach komunikacji publicznej

Greckie Ministerstwo Transportu uruchomiło w środę pilotażowy system płatności zbliżeniowych „Tap & Pay” dla pasażerów podróżujących ekspresowymi liniami autobusowymi w Atenach, które łączą się z międzynarodowym lotniskiem w Atenach (ATH).

Pasażerowie mogą teraz korzystać z portfeli cyfrowych, a także kart debetowych, kredytowych lub przedpłaconych, aby wsiąść do autobusów ekspresowych X93, X95, X96 i X97 na lotnisko. Zobacz rozkład jazdy. Jednocześnie pasażerowie nadal będą mogli korzystać z papierowych biletów ATH.ENA i spersonalizowanych kart ATH.ENA w autobusach ekspresowych.

„W pierwszej fazie Tap &Pay będzie dostępny w autobusach linii ekspresowych na lotnisko, a cała aplikacja będzie dostępna dla wszystkich osób dojeżdżających do pracy do końca 2024 roku – powiedział grecki minister transportu Christos Staikouras

Nowy system płatności zbliżeniowych zostanie wprowadzony do końca roku we wszystkich środkach transportu publicznego w Atenach. Obejmie zatem autobusy, tramwaje, trolejbusy i metro. Oczekuje się, że system zostanie wprowadzony również w Salonikach.

Dzięki nowemu systemowi pasażerowie mogą płacić zbliżeniowo, przesuwając swoją kartę nad kasownikami, które umożliwiają transakcje zbliżeniowe. Pasażerowie zostaną obciążeni opłatą za trasę autobusu pod koniec dnia.

Według urzędników, zniżki na przejazdy dla osób uprawnionych będą dostępne, gdy system będzie w pełni operacyjny.

„Oczekuje się, że zainstalowanie tego systemu zwalczy unikanie opłat, prowadząc do zwiększenia przychodów, a co za tym idzie, lepszych usług dla obywateli” – powiedziała wiceminister transportu Christina Alexopoulou.

Korzystając z kart debetowych, kredytowych lub przedpłaconych, pasażerowie
unikną długich kolejek do automatów biletowych lub sprzedawców w celu zakupu biletów,
nie będą musieli szukać punktów sprzedaży biletów, gdy chcą wsiąść do autobusu,
– nie będą musieli być informowani o taryfach transportowych, aby je wybrać.

Dzięki tej nowej usłudze transportu publicznego Ateny dołączają do listy europejskich miast, takich jak Madryt, Mediolan i Londyn, które oferują pasażerom możliwość podróżowania w prosty i bezpieczny sposób, przyczyniając się do zwiększenia wykorzystania transportu publicznego.

Pilotażowy program płatności zbliżeniowych „Tap & Pay” został opracowany przez Ateńską Organizację Transportu Miejskiego (OASA) w ramach umowy z Hellas Smart Ticket SA, spółką zależną TERNA ENERGY, we współpracy z inteligentną fabryką LG CNS. Był wspierany również przez Visa i NBG Pay.

Christos Staikouras ogłosił również radykalną modernizację floty i usług transportu publicznego. Według ministra, 140 nowych autobusów elektrycznych w ciągu kilku tygodni zacznie działać w stolicy Grecji.

opr. Milena Sarna

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne