Strona głównaAktualnościGrecjaObniżony ENFIA dla jednej piątej właścicieli nieruchomości

Obniżony ENFIA dla jednej piątej właścicieli nieruchomości

Jeden na pięciu właścicieli nieruchomości zapłaci w tym roku obniżony jednolity podatek od nieruchomości (ENFIA), a niektórzy z nich nie zapłacą nic. Według statystyk Niezależnego Urzędu Dochodów Publicznych (AADE), 7 159 164 podatników posiada co najmniej jedną nieruchomość, których łączna wartość przekracza 770 milionów euro.

Spośród nich, milion otrzyma kwotę podatku obniżoną o 50% do 100%. Około 215 tysięcy dostanie 10% zniżki na ENFIA, ponieważ ubezpieczyli swoją nieruchomość od klęsk żywiołowych, a 36 662 właścicieli zostanie zwolnionych z ENFIA na 2024 rok, ponieważ zostali dotknięci klęskami żywiołowymi.

Zgodnie z danymi AADE opartymi na wnioskach o zwolnienie złożonych na platformie Arogi, AADE dokonała zwolnień łącznie dla 11 230 podatników dla 15 706 praw własności do budynków i 25 432 podatników dla 86 456 praw własności do działek.

W przypadku klęsk żywiołowych od 1 lipca 2023 roku, zwolnienie z podatku ENFIA przysługuje budynkom wraz z odpowiadającą im działką, a także działkom i znajdującym się na nich budynkom położonym na obszarach dotkniętych klęską żywiołową i spełniających warunki dowodu zagrożenia, nieprzydatności lub zniszczenia, w zależności od przypadku.

Jak stwierdzono w komunikacie administracji podatkowej, ci obywatele, którzy mimo spełniania wszystkich wymogów prawnych, nie złożyli wniosku o zwolnienie z ENFIA na platformie Arogi i nie otrzymali go dla swoich nieruchomości dotkniętych klęskami żywiołowymi po 1 lipca 2023 roku, mogą ubiegać się o to zwolnienie do właściwego dla swojej rezydencji podatkowej urzędu skarbowego, przedstawiając wymagane dokumenty uzupełniające. Wniosek można złożyć na portalu cyfrowym myAADE (myaade.gov.gr) i w aplikacji My Applications.

Dodatkowo, w najbliższych dniach platforma zostanie otwarta do składania deklaracji korygujących E9, na podstawie których zostanie dokonane nowe rozliczenie ENFIA do zapłaty.

opr. Milena Sarna

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne