Strona głównaAktualnościGrecjaWytyczne obowiązujące podróżujących z lotniska „Eleftherios Venizelos"

Wytyczne obowiązujące podróżujących z lotniska „Eleftherios Venizelos”

Międzynarodowy port lotniczy w Atenach „Eleftherios Venizelos” wydał wytyczne dotyczące bezpieczeństwa podróżujących, które obowiązują od 25 maja.

Skrupulatne przestrzeganie zasad higieny rąk, a także stosowanie maski, zachowanie odległości, w szczególności tam, gdzie występuje „kontakt”. Są to podstawowe warunki ochrony pasażerów i pracowników na lotnisku w Atenach.

Wytyczne mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się Covid-19 w związku ze wznowieniem lotów krajowych od poniedziałku, 25 maja.

Osoby podróżujące przez międzynarodowe lotnisko w Atenach powinny pamiętać o następujących kwestiach:

 • Korzystanie z maski jest obowiązkowe – od momentu wejścia na lotnisko i nie ma możliwości jej zdjęcia. Jedyny wyjątek stanowi procesu kontroli bezpieczeństwa i weryfikacja dowodu tożsamości.
 • Stosowanie maski jest również obowiązkowe zarówno podczas procesu wejścia na pokład, jak i podczas lotu.
 • Pracownicy są wyposażeni we wszystkie środki ochrony osobistej (maski, rękawiczki, płyn dezynfekujący), których używają podczas pracy.
 • Płyny antyseptyczne są dostępne w ponad 300 punktach lotniska i urządzeniach sanitarnych/ WC, z których pasażerowie mogą korzystać na wszystkich etapach procesu podróży (odlot, przylot).
 • Panele poliwęglanowe są stosowane w celu zapewnienia lepszej ochrony w usługach, w których istnieje potrzeba osobistego kontaktu i bezpośredniej współpracy między pasażerem a personelem (kasy biletowe, biura informacyjne itp.).
 • Zachowanie odległości (1,5 metra) powinno być stosowane na wszystkich etapach procesu lotniskowego.
 • Specjalne oznaczenia podłoża, instrukcje wizualne na ekranach i banerach ułatwią zachowanie odległości.
 • Urządzenia, maszyny, wyposażenie i powierzchnie do częstego kontaktu na lotniskach są regularnie czyszczone i dezynfekowane specjalnymi materiałami.
 • Personel portu lotniczego i personel obsługi naziemnej będą do dyspozycji pasażerów i udzielą informacji na temat środków zdrowotnych i procedur stosowanych na lotnisku oraz podczas lotu. Obsługa będzie jednocześnie nadzorować przestrzeganie wymaganych odległości i posiadanie maski.
 • Pasażerowie będą informowani o środkach bezpieczeństwa i wymogach zarówno poprzez komunikaty dźwiękowe, jak wizualne – na ekranach i oznaczeniach we wszystkich obszarach.
 • Szczególnie ważne jest, aby pasażerowie korzystali z dostępnych aplikacji i usług elektronicznych, zarówno przed wylotem (odprawa internetowa), jak i wewnątrz lotniska (web check-in, self check-in, drukowanie etykiet bagażowych, drop off baggage, e-parking).
 • Wprowadzono nowy układ siedzeń we wszystkich poczekalniach, co pozwala na minimalną odległość.
 • Lotnisko zaleca pasażerom pozostawienie pustego miejsca obok innych pasażerów, gdy siadają. Rodziny lub pary podróżujące razem nie muszą utrzymywać tej odległości.
 • System klimatyzacji na lotniskach zapewnia świeże, odnawialne i nie nadające się do recyklingu powietrze, od góry do dołu, w celu ograniczenia jego poziomej cyrkulacji.
 • Ponadto dostarczane powietrze jest filtrowane pod kątem kurzu, wirusów i bakterii lub grzybów, za pomocą specjalnych filtrów retencyjnych.
 • W przypadku pasażerów z niepełnosprawnością wszystkie powyższe środki są dokładnie takie same, ponadto wdrażane są zasady pierwszeństwa wejścia na pokład oraz unikanie długiego pobytu w zamkniętych obszarach. Wózki transportowe, jak i pojazdy (karetki pogotowia) są regularnie czyszczone i dezynfekowane, aby zapewnić maksymalną ochronę przez Covid-19.

Administracja portu lotniczego wskazuje, że ściśle współpracuje z Krajową Organizacją Zdrowia Publicznego (EODY), a jej instrukcje są rygorystycznie przestrzegane.

Ponadto powyższe środki są stale oceniane pod kątem ich skuteczności i będą dostosowywane zgodnie z zaleceniami właściwych organów państwowych.

Zwłaszcza pasażerowie międzynarodowi proszeni są, przez organy państwowe, o wypełnienie specjalnego kwestionariusza – organy państwowe mogą podjąć decyzję o pobraniu losowych próbek do testów na obecność koronawirusa.

Grecja przyjmuje loty międzynarodowe tylko na lotnisku w Atenach do 30 czerwca.

Szacuje się, że loty międzynarodowe na inne greckie lotniska będą dozwolone od 1 lipca -jak ogłosił niedawno rząd.

Ponadto Urząd Lotnictwa Cywilnego oświadczył, że zakaz lotów dla siedmiu krajów (Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, Holandia, Albania, Północna Macedonia i Turcja) jest kontynuowany, jak już wcześniej ogłoszono, do 31 maja.

Obowiązkowa, 14-dniowa kwarantanna dla pasażerów (wszystkich narodowości) przybywających drogą lotniczą ze wszystkich miejsc międzynarodowych obowiązuje do końca maja.

Granice Grecji pozostają zamknięte dla obywateli spoza UE do dnia 31 maja.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne