Strona głównaAktualnościGrecjaVassilis Alexakis – duża strata dla Grecji i Francji

Vassilis Alexakis – duża strata dla Grecji i Francji

Jak podają międzynarodowe media, w dniu wczorajszym zmarł Vassilis Alexakis, grecki pisarz mieszkający we Francji od 1970 roku. Pisarz zmarł w poniedziałek w wieku 77 lat.
Urodził się w Atenach w 1943 roku i studiował w Lille School of Journalism. Alexakis był dziennikarzem w Le Monde, gdzie recenzował książki i pisał felietony. Był znanym i rozpoznawalnym pisarzem piszącym po francusku i grecku, publikujący w obu krajach (często jednocześnie), interesował się także rysunkiem humorystycznym i filmem.

Jeden z jego filmów „Ateńczycy” zdobył pierwszą nagrodę na pierwszym międzynarodowym festiwalu filmów humorystycznych w Charmousse (w 1991 roku). Pisał również sztuki teatralne, a jego drugi kraj – Francja – uhonorowała go kilkoma nagrodami, w tym między innymi : Akademią Francuską w 2007 roku (za powieść „AD”).

Jego prace były również publikowane w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Armenii, Rosji, Turcji, Argentynie, Stanach Zjednoczonych i Izraelu

Śmierć pisarza to wielka strata zarówno dla Grecji jak i Francji. Propagował kulturę, sztukę i naukę. Był także autorytetem dla wielu młodych dziennikarzy i artystów.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne