Strona głównaAktualnościGrecjaUwaga! W najbliższą niedzielę śpimy o godzinę krócej!

Uwaga! W najbliższą niedzielę śpimy o godzinę krócej!

Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w najbliższą niedzielę 27 marca 2011. W związku z tym będziemy, niestety, spali o godzinę krócej. Wskazówki zegarków zostaną przesunięte o godzinę do przodu z godziny 3 na 4 w nocy z 26 na 27 marca 2011.

Zmianę czasu z zimowego na letni stosuje się w około 70 krajach na świecie – w tym w niemal wszystkich europejskich (z wyjątkiem Islandii). A od 2000 roku w całej Unii Europejski czas letni zaczyna się każdego roku w ostatnią niedzielę marca, a kończy w ostatnią niedzielę października (30/10/2011).Dlaczego zmieniamy czas?

Zmiany czasu mają spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Latem standardowy czas geograficzny jest przesuwany o godzinę do przodu, więc czas aktywności człowieka jest lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego. Najwięcej kłopotu w związku ze zmianą czasu odczują pracujący nocą.

Dla ludzi o ustabilizowanym trybie życia zmiana czasu jest uciążliwa i potrzebują oni nawet kilku dni, by dostosować swój zegar biologiczny do nowych warunków – analogicznie jak przy podróżach między strefami czasowymi, chociaż w mniejszym zakresie.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne