Bocian biały najliczniej występuje w Polsce – jego populacja sięga ok. 40 tys. par i jest największa na świecie. W Grecji, wg ostatniego Spisu Bociana Białego liczebność tych ptaków oceniono na przeszło 2 tysiące par, ale i tu również, podobnie jak w Polsce przylot bocianów do gniazda kojarzy się z rodzącą ponownie przyrodą i końcem zimy. Klimat jest tu co prawda łagodniejszy niż w Polsce, jednakże tereny, na których gniazdują greckie bociany nie przypominają turystycznej, upalnej Grecji.
Najwięcej bocianich gniazd można spotkać tu w północnej części kraju w rejonie Tracji i Macedonii, sporo bocianich gniazd jest także w środkowej Grecji.
Mimo to, jest tu jednak o kilka stopni cieplej i bliżej z Afryki, tak więc bocian biały do Grecji wraca do gniazda trochę wcześniej niż w Polsce.
Obserwuję bociany na terenach Tracji w północnej Grecji. Cieszy mnie widok pierwszych boćków na gnieździe i świadomość, że po dalekiej podróży powróciły „na swoje”.
Pierwszego bociana w tym roku zobaczyłam 15 marca na wsi Maggana, niedaleko miasta Xanthi a niedaleko, na drugim gnieździe siedział też drugi bociek. I tak się zaczęło. W kilka godzin później dostałam informację, że o godzinie 17: 40 przyleciał pierwszy bocian do wsi Vafejka (Tracja). Gniazdo, na jakim się pojawił jest tym, którego platforma była wymieniana na nową w ubiegłym roku.
W okolicach Jeziora Kerkini (ok.100 km od Salonik) 15 marca obserwcje prowadził Christos Vlachos, z Greckiego Stowarzyszenia Ornitologicznego, ale udało mu się zobaczyć tylko piątkę bocianów. Określenie „tylko” nie jest tu gołosłowne – rok wcześniej, w dniu 14 marca 2008 odnotowano w tym rejonie aż 25 bocianów – w tym 10 par na gniazdach!
17 marca w północnej Tracji, niedaleko miasta Didimoticho na gniazdach udało mi się zaobserwować dwa bociany na jednej z wsi a pod wieczór, w drodze powrotnej zobaczyłam jeszcze jednego boćka. W następny dzień, p. Aris Christidis, zauważył niedaleko miasta Kavala w północnej Grecji 6 bocianów białych (na osobnym gnieździe każdy).
Powyższe informacje należą do pierwszych obserwacji bocianów w Grecji wiosną 2009 roku, notowanymi przez Greckie Stowarzyszenie Ornitologiczne (HOS-Hellas) – warto tu zaznaczyć, że tegoroczne boćki zaczęły wracać do Grecji o parę dni później niż w roku poprzednim.
Porównując dawniejsze dane – okres ten, mimo kilkudniowej różnicy – jest terminem powrotu greckich bocianów na gniazda.
Teraz pozostaje, więc czekać na wiadomości o pierwszych boćkach w Polsce i życzyć im szczęśliwego powrotu do domu.
Eva Stets