Strona głównaAktualnościGrecjaSiedem priorytetów EFKA

Siedem priorytetów EFKA

Plan Greckiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (EFKA) na najbliższe kilka miesięcy przewiduje zamknięcie dziesiątek tysięcy nierozstrzygniętych spraw.

Retroaktywne zwroty dla dziesiątek tysięcy ubezpieczonych, anulowanie długów osobom, które nie były o to ścigane od 10 lat, a także „rabaty” za opłacanie składek mają zostać rozwiązane do jesieni tego roku.

Te „dziury” z przeszłości, które EFKA obecnie stara się zlikwidować, ponieważ do tej pory większość wysiłków, zarówno kierownictwa, jak i pracowników, koncentrowała się na usuwaniu dużej liczby wniosków emerytalnych.

Dyrektor EFKA Panagiotis Doufexis, który kierował projektem „oczyszczającym”, przedstawił gazecie „Kathimerini” harmonogram równoległych działań agencji.

  • Emeryci z długami: Nie było komunikacji między systemami Centrum Windykacji Ubezpieczeń Społecznych (KEAO) i bazą danych EFKA w odniesieniu do emerytów z długami przekraczającymi 20 000 euro, a w przypadku rolników z długami przekraczającymi 6 000 euro.
  • Zwroty składek: Rozpoczął się zwrot nienależnie opłaconych składek za lata 2017-2020 dla około 20 000 pracowników banków. Pierwsze płatności dotyczą 2017 r., a kolejne spodziewane są latem. W związku z tym zakończono zwrot składek dla prawników, inżynierów i pracowników służby zdrowia.
  • Urlop dla świeżo upieczonych matek: Wraz z wydaniem okólnika, w ciągu najbliższych kilku dni spodziewane jest odblokowanie procesu wypłacania przez Służbę Pracy Publicznej (DYPA) dwumiesięcznego urlopu przysługującego obecnie kobietom, które urodziły dziecko.
  • Umorzenie długów: Dzięki powolnym i ostrożnym procedurom, anulowanie długów powyżej 10 lat jest możliwe, pod warunkiem, że nie zostały one zweryfikowane przez EFKA.
  • Równoległe zatrudnienie: Latem zakończy się rozliczanie składek za 2022 rok osób samozatrudnionych z równoległym zatrudnieniem za wynagrodzeniem.
  • Przewodnicy turystyczni: Rejestracja historii ubezpieczenia społecznego około 3000 przewodników turystycznych, którzy wcześniej byli ubezpieczeni ze statusem domniemanym, jest stopniowo kończona.
  • Rolnicy: Oczekuje się, że do lipca co najmniej 60 000 rolników otrzyma powiadomienia od EFKA w celu pokrycia pozostałych dni ubezpieczenia.

opr. Magdalena Bonawenturska

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne