Strona głównaKulturaOko kulturyNa wyspie Kitnos otwarto nowe Muzeum Archeologiczne

Na wyspie Kitnos otwarto nowe Muzeum Archeologiczne

Po 30 latach oczekiwania, Ministerstwo Kultury przeprowadziło inaugurację nowego muzeum archeologicznego na Kitnos, prezentując bogate dziedzictwo kulturowe wyspy.
Grecka minister kultury i sportu Lina Mendoni przeprowadziła inaugurację długo oczekiwanego muzeum na znajdującej się na Archipelagu Cyklady wyspie Kitnos. Podczas swojej przemowy na ceremonii otwarcia pani minister powiedziała, że muzeum było „wizją mieszkańców wyspy, którzy czekali na jej zrealizowanie ponad 30 lat.”

Mieszczące się w dawnej szkole podstawowej muzeum posiada wystawy z eksponatami znalezionymi podczas wykopalisk na wyspie. Można zobaczyć zabytki z tak ważnych stanowisk archeologicznych jak Vryokastro, rozproszone znaleziska i elementy architektoniczne z różnych wykopalisk ratunkowych oraz niezwykłe stanowisko łowiecko-zbierackie (mezolit) Maroulas, najstarsza osada wyspiarska na Morzu Egejskim, datowana na początek IX tysiąclecia p.n.e.

Znajdujące się zaledwie 3 godziny “drogi” promem z Pireneusu (2 godziny jeśli popłynąć z portu Lavrio), beztroskie Kitnos jest ukrytym skarbem Cyklad. W wieku masowej turystyki, wyspa pozostała pod radarem, oferując wspaniałe plaże, piękne nadbrzeżne wioski i wyjątkową środowisko naturalne.

Otwarcie nowego muzeum jest przełomowym momentem dla społeczności lokalnej. Zapewnia im w ten sposób możliwość pokazania przebogatego dziedzictwa kulturowego wyspy i promuje pewną przyszłość. Pojawiły się nadzieje, że muzeum tłumnie będą też odwiedzać turyści, których przyciąga prostota i urok tej wyspy.

Mendoni powiedziała że “podarowanie muzeum lokalnej społeczności jest bardzo ważne, ponieważ daje im to część ich tożsamości.”

Pochwaliła również ciężką pracę Efora Antyków Cyklad, Służbę Archeologiczną i gubernatora regionu Morza Egejskiego Południowego Giorgosa Hatjimarkosa, który w 2016 roku spełnił życzenie mieszkańców Kitnos i rozpoczął proces tworzenia muzeum dzięki finansowaniu z Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia (NSRO) na lata 2014-2021.

Na uroczystość inauguracji muzeum przyszedł burmistrz Kitnos Stamatis Garderis i kilku reprezentantów władz lokalnych.

opr. Magdalena Bonawenturska

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne