W dniach 3-7 czerwca w Athens Metropolitan Expo odbyły się Międzynarodowe Targi Morskie Posidonia 2024. To wydarzenie przyciąga całą branżę. Międzynarodowa społeczność uczestniczy w wystawie poprzez otwieranie i odwiedzanie pawilonów narodowych oraz branie udziału w licznych konferencjach i seminariach.
Posidonia 2024 jest największym wydarzeniem od sześciu dekad istnienia targów. Zgromadziły ponad 2 tys. wystawców z 82 krajów i 23 pawilony narodowe, gotowe do zaprezentowania swojej oferty na parkiecie wystawienniczym. Ponadto odbyło się łącznie 68 konferencji, paneli dyskusyjnych i seminariów poświęconych tematyce morskiej. Targi odwiedziło prawie 29 tys. Osób.

Inauguracja odbyła się w obecności premiera Kyriakosa Mitsotakisa, ministrów greckiego rządu, przedstawicieli UE oraz największych światowych armatorów.
”W czasie, gdy Europa stara się zdefiniować koncepcję swojej strategicznej autonomii, trzeba zrozumieć, że żegluga – europejska, a zwłaszcza grecka, stanowiąca jej najważniejszą siłę, odegra kluczową rolę w tej europejskiej autonomii”– podkreślił premier podczas przemówienia, zwracając się do przedstawicieli międzynarodowych mediów oraz do ponad 800 liderów z globalnej społeczności morskiej.
Polski Pawilon
Polskie podmioty gospodarcze także znalazły się wśród wystawców, aby przedstawić własną ofertę branży morskiej. Otwarcia pawilonu dokonał Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktur RP.
“To bardzo istotne, że znajdują się tu zarówno firmy prywatne jak i te które należą do Skarbu Państwa. Dzięki temu możemy współpracować, aby rozwijać Polskie firmy i aby stawały się one coraz bardziej konkurencyjne i odnosiły sukcesy na rynku światowym.” – powiedział minister podczas przemowy wygłoszonej przy otwarciu pawilonu.
W wydarzeniu wziął udział również podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jakub Wiśniewski. Odnosząc się do przemówienia ministra Marchewki podkreślił: „Będziemy pomagać polskim firmom inwestować za granicą, kontaktować się z władzami krajów przyjmujących, będziemy pomagać rozwiązywać problemy, by polski biznes mógł być najlepszym ambasadorem Polski na świecie”
Pod polskim logo i auspicjami Ministerstwa Infrastruktury zaprezentowali się: Stocznia Remontowa Nauta S.A., Morska Stocznia Remontowa Gryfia S.A., zarządy portów morskich w Gdańsku, Gdyni oraz Szczecinie i Świnoujście, Gospodarka Morska Sp. z o.o./Polskie Forum Technologii Morskich, Bota Technik SA oraz Polski Rejestr Statków S.A. Łącznie polską branżę reprezentowało 28 wystawców.
W targach Posidonia uczestniczyła również Polsko-Grecka Izba Przemysłowo-Handlowa, która wspomaga stosunki gospodarcze i handlowe pomiędzy Polską i Grecją.

Na szczególną uwagę zasługiwało seminarium prowadzone przez Ambasadę RP w Atenach we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Rozwoju Gospodarczego i Technologii oraz Ministerstwem Infrastruktury. Spotkanie zatytułowano “Nieszablonowe myślenie o przemyśle morskim” (“Thinking out of the box about maritime industry”). Poruszało ono tematykę istotną w obliczu współczesnych zmian ekologicznych i geopolitycznych: budowania infrastruktury terminali morskich; innowacji w polskim sektorze stoczniowym; logistyki morskiej w obliczu obecnej sytuacji polityznej oraz roli jaką pełnią polskie porty na Morzu Bałtyckim.
Dodatkowe atrakcje

Targi poprzedzone były zawodami sportowymi. Polski pawilon wystawił swój jacht na Posidonia Cup – regatach, które odbyły się już w piątek 31 maja. Wśród załogi, na jachcie IKIGAI znaleźli się przedstawiciele PRS (Polskiego Rejestru Statków): Jacek Witt, Natalia Gafou i Robert Domański oraz przedstawiciele polskich podmiotów.

Reprezentacji PRS nie zabrakło także na Posidonia Running Event – 5-kilometrowym biegu po Pireusie. W zawodach udział wzięli inspektorzy z Placówki Pireus oraz przedstawiciele polskich stoczni. Pozostałe rywalizacje, które odbyły się przed targami to Posidonia Golf Tournament (turniej golfowy) oraz Posidonia Shipsoccer Tournament (turniej piłki nożnej).
Posidonia jest pierwszą wystawą w Grecji, która otrzymała certyfikat ISO. Organizatorzy przywiązują ogromną wagę do tego, aby organizowane przez nich wydarzenie miało minimalny wpływ na środowisko i przynosiło maksymalne korzyści ekonomiczne dla lokalnej gospodarki i przedsiębiorstw.
Tegoroczna edycja tego wydarzenia realizowana jest pod auspicjami greckich instytucji, w tym Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Polityki Wyspiarskiej, Greckiej Izby Żeglugowej i Związku Greckich Armatorów oraz przy wsparciu Gminy Pireus i Greckiego Komitetu Współpracy Żeglugowej. Organizatorzy twierdzą, że Posidonia 2024 może wygenerować około 80 milionów euro przychodów dla greckiej gospodarki, głównie w sektorach hotelarskim, MICE, transportowym i F&B.
tekst, zdjęcia: Marzena Mavridis