Strona głównaTurystykaGrecja oczami PolakówPireus: spacer po mieście portowym

Pireus: spacer po mieście portowym

Dla Ateńczyków historyczny port miasta Pireus jest miejscem, w którym można znaleźć nadmorskie kawiarnie, eleganckie bary i pierwszorzędne restauracje serwujące owoce morza.

Pireus to znacznie więcej niż tylko port. To miasto samo w sobie. Jednak większość odwiedzających przejeżdża przez nie przelotnie w drodze na greckie wyspy i niewiele widzi poza smogowym zgiełkiem terminalu promowego. Poświęć trochę czasu na zwiedzanie, a znajdziesz zabytki archeologiczne, wspaniałe widoki na morze, aż do wysp Zatoki Sarońskiej; i jedne z najlepszych restauracji rybnych w Atenach.

Pireus został po raz pierwszy włączony do Aten w 515 r. p.n.e.. W 493 r. p.n.e. wielki strateg morski Teistokles rozpoczął prace fortyfikacyjne, aby zamknąć oba miasta za Długimi Murami. Obrona ta, widoczna do dziś, zapewniła Ateńczykom nieprzerwany dostęp do morza. W ciągu trzech tysiącleci Pireus stał się jednym z największych portów pasażerskich i towarowych na świecie. Ten ośrodek handlowy i brama do greckich wysp to coś więcej niż na pierwszy rzut oka. Niezależnie od tego, czy masz kilka godzin do zabicia przed dalszą podróżą, czy cały dzień (lub więcej) na zwiedzanie okolicy, ten artykuł pomoże Ci jak najlepiej wykorzystać Pireus.

Wokół portu

Metro zielona linia w Pireusie
Stacja kolejowowa zielonej linii w Pireusie. / fot. wikipedia.org

Wewnątrz stacji metra znajduje się bezpłatne Muzeum Kolei Elektrycznych w Pireusie. Do najważniejszych atrakcji należy drewniany wagon metra z przełomu XIX i XX wieku oraz kolekcja rzadko spotykanych czarno-białych fotografii Pireusu i Aten z tego samego okresu.

Położone na wzgórzu, dobrze zachowane fortyfikacje Bramy Ietońskiej powstały między V a III wiekiem p.n.e.. Z tego łatwo dostępnego miejsca roztacza się widok na port Pireus i pobliski Liberty Ship Hellas, pływające muzeum, które przedstawia historię greckiej marynarki handlowej.

Pireus
Tagr w Pireusie

Retsina, niezamieszkany, postindustrialny obszar na północ od portu (nazwa pochodzi od znajdującej się w okolicy fabryki tekstylnej rodziny o tej samej nazwie), staje się nową dzielnicą kulturalną. Galeria Rodeo, która przeniosła się ze Stambułu do przepastnego dawnego magazynu, prezentuje prowokującą do myślenia, awangardową listę artystów z Grecji i zagranicy. Pochodząca z Bejrutu Carwan Gallery jest najnowszym organicznym dodatkiem do dzielnicy galeryjnej Pireusu i promuje i produkuje kolekcjonerskie wzornictwo, rozwijając wyjątkową międzykulturową współpracę, która zwraca uwagę na konkretny rynek – Bliski Wschód. Znajdująca się tuż obok Paleo Wine Store w kolejnym magazynie z efektownym drewnianym dachem, oferuje imponujący wybór win śródziemnomorskich w połączeniu z greckimi serami i bezpretensjonalnymi tapas.

Pirée w Pireusie
Pirée w dzielnicy Retsina

W dawnej fabryce blachy, Pireé ma dekadencką atmosferę i świetną kawiarnię i bar koktajlowy, który tętni życiem dzięki wydarzeniom artystycznym, występom i wystawom pop-up. Ta dynamiczna okolica ożywa od czwartku do niedzieli, kiedy Rodeo jest otwarte, a okoliczne bary i restauracje wypełniają się kulturalnym tłumem.

Wczesnym niedzielnym porankiem możesz wybrać się na pchli targ w Pireusie, który rozciąga się obok linii metra wzdłuż ulic Alipedou i Omiridou Skilitsi i oferuje niesamowitą gamę okazji, od mody retro po wspaniałe antyki. Warto wybrać się tam jak najwcześniej, aby znaleźć najlepsze okazje.

Wokół stacji znajduje się wiele miejsc, w których można napić się kawy lub zjeść szybką przekąskę. Jeśli szukasz czegoś treściwego na podróż lub do domu, Mandragoras i Miran Deli oferują fantastyczną gamę greckich produktów delikatesowych, od oliwek po suszone zioła i wędliny. W historycznym pasażu Rakadiko serwuje naprawdę dobre jedzenie z tawerny, któremu czasami towarzyszy muzyka na żywo. Warto spróbować souvlaki z mięsa bawolego zawiniętego w pełnoziarnistą pitę i kreteńskiego makaronu podawanego w krążku dojrzewającego sera graviera.

Śródmieście Pireusu

Pireus, Teatr Miejski
Neoklasyczny budynek Teatru Miejskiego w Pireusie. /fot. Thomas Gravanis -thisisathens.org

Zobacz spektakularną rekonstrukcję zabytkowego kościoła Agia Triada po II wojnie światowej, Teatr Miejski w Pireusie i Miejską Galerię Sztuki w Pireusie, a następnie przejdź się przez głównie wyłączoną z ruchu kołowego dzielnicę handlową na południe od placu Korai. Arlekinos serwuje obfite greckie posiłki oraz piwa rzemieślnicze z lokalnego mikrobrowaru Kirki.

Kastella – niegdyś Munichia

Pireus
Kastella w Pireusie / fot. Thomas Gravanis-thisisathens.org

Ta wietrzna dzielnica położona na szczycie wzgórza przypomina nieco ateńską wersję Lizbony, Valparaiso lub San Francisco, z krętymi schodami i kolorowymi budynkami z przełomu wieków. Wejdź na szczyt, aby podziwiać wspaniałe widoki z parku otaczającego kościół Profitis Ilias, z Zatoką Sarońską i Riwierą Ateńską rozciągającą się poniżej. Następnie warto zatankować w uroczych kawiarniach i tawernach przy ulicy Idis.

Mikrolimano

Pireus-Mikrolimano
Idealne miejsce na niedzielne spacery nad morzem./ fot. Thomas Gravanis -thisisathens.org

Mikrolimano (po grecku ‘‘mały port’’) znajduje się pod Kastellą. Jego największą atrakcją jest nagrodzona gwiazdką Michelin Varoulko Seaside, prowadzona przez znanego szefa kuchni Lefterisa Lazarou. Jeśli to nie mieści się w twoim budżecie, urocze domy prowadzące na wzgórze i jasne tawerny rybne, które otaczają port, są estetyczną rozkoszą. Mikrolimano może być przyćmione przez swoich sąsiadów Marina Zea i port w Pireusie, ale ma bardziej ekskluzywny wyspiarski klimat.

Marina Zea

Pireus
Grecki okręt podwodny Papanikolis przed Muzeum Morskim w Pireusie/ fot. Marzena Mavridis

Marina Zea słynie ze spokojnej atmosfery zamożnego miasta portowego, z drogimi jachtami zacumowanymi obok tętniących życiem kawiarni, restauracji i barów. W starożytności był to główny obszar przemysłu stoczniowego. Jeśli wytężysz wzrok, nadal możesz zobaczyć ślady starożytnych greckich i rzymskich fortyfikacji. Najbardziej imponujące są starożytne ‘‘szopy okrętowe’’, w których mieściły się setki okrętów wojennych, część ogromnej bazy morskiej, która została niedawno odkryta przez podwodnych archeologów. Muzeum Archeologiczne w Pireusie, po drugiej stronie przystani, przedstawia wszystko w kontekście, z posągami, artefaktami i rzeźbami odkrytymi w okolicy. Połącz to z wizytą w Greckim Muzeum Morskim, aby uzyskać morską perspektywę greckiej historii.

Peiraiki i Hadzykyriakion

Peiraiki w Pireusie
Peiraiki w Pireusie / fot. Marzeena Mavridis

Daj sobie godzinę na spacer po półwyspie Peiraiki (Trasa Piratów). Przybrzeżna droga oferuje piękne widoki na statki wycieczkowe oraz towarowe na tle wysp Salamina i Egina na horyzoncie miejscowych łowiących ryby ze skalistego brzegu. Pas nadmorski Peiraiki i pobliskie zaułki Hadzikyriakion to miejsca, w których większość miejscowych wybiera się na autentyczne oraz niedrogie owoce morza w Atenach. Aby znaleźć znakomitą tawernę rybną, udaj się w głąb lądu do Margaro, obok Akademii Marynarki Wojennej, gdzie można zjeść wszystko, co jest gotowane, z towarzyskim białym winem i darmowym ciastem pomarańczowym. W pobliżu Yperokeanio znajduje się maleńka tawerna rybna, w której można zjeść pyszną duszoną ośmiornicę i sardynki na grzance w otoczeniu zabytkowych bibelotów. Ewentualnie zatrzymaj się w Ta Vrachia tis Peiraikis, aby obejrzeć zachód słońca z talerzem smażonych kalmarów.

Krzysztof Drobiński

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne