Strona głównaAktualnościGrecjaOzdrowieńcy wjadą do Grecji bez testu PCR

Ozdrowieńcy wjadą do Grecji bez testu PCR

Ze względu na duże wątpliwości dotyczące obostrzeń dla turystów, którzy pragną odwiedzić Grecję w tegoroczne wakacje przedstawiamy kluczowe informacje, które odnoszą się do osób, które przeszły już COVID-19.

Dowód negatywnego wyniku testu nie jest wymagany, jeśli podróżny wyzdrowiał z COVID w ciągu ostatnich 9 miesięcy. Można to udowodnić, przedstawiając zaświadczenie wydane przez organ publiczny lub certyfikowane laboratorium. Wszystkie zaświadczenia powinny zostać wydane w języku zrozumiałym dla greckich władz granicznych – podano w oficjalnym komunikacie.

Osoby, które przeszły zakażenie Covid-19 mają następujące możliwości by wjechać na teren Grecji bez konieczności okazywania negatywnego wyniku testu PCR wykonanego na 72 h przed przylotem:
1. Okazanie pozytywnego wyniku testu PCR wykonanego w okresie 2-9 miesięcy przed planowanym wjazdem. Oryginalny wynik musi być wydany w jednym z języków: grecki, angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański lub rosyjski. Wynik w j. polskim może zostać przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego na j. grecki lub j. angielski. Zaświadczenie może być pobrane z portalu https://pacjent.gov.pl/ 
2. Okazanie wyniku testu serologicznego na przeciwciała wykonanego w okresie 2-9 miesięcy przed planowanym wjazdem. Oryginalny wynik musi być wydany w jednym z języków: grecki, angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański lub rosyjski. Wynik w j. polskim może zostać przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego na j. grecki lub j. angielski.
3. W przypadku gdy podróżny nie dysponuje wynikiem wcześniej wykonanego testu (np. go zgubił), może zwrócić się do laboratorium, które wykonało test i pozyskać zaświadczenie o wykonanym teście w jednym z wymienionych wyżej języków.

Od 14 maja w Grecji zostały otwarte wszystkie plaże, lotniska, muzea, bary, restauracje, hotele i campingi. Zniesiono także ograniczenia w poruszaniu się pomiędzy regionami Grecji. Zarówno w zamkniętej, jak i otwartej przestrzeni publicznej nadal obowiązuje noszenie maseczki. Nie jest to jednak konieczne na plaży.

Każda osoba, która przyjeżdża do Grecji powinna wypełnienić przed podróżą formularz PLF (Passenger Locator Form). Podkreślono też, że każda osoba – niezależnie od posiadanego zaświadczenia – może zostać poddana losowej kontroli stanu zdrowia po przyjeździe.

Informację potwierdza MSZ i Ambasada RP w Atenach.

Więcej informacje dla turystów podróżujących do Grecji

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne