Strona głównaAktualnościGrecjaInformacje dla turystów podróżujących do Grecji

Informacje dla turystów podróżujących do Grecji

Nie ulega wątpliwości, że wiele osób zdecyduje się w tym roku spędzić swoje długo wyczekiwane wakacje właśnie w pięknej i słonecznej Grecji. Planując podróż należy mieć jednak na uwadze szereg restrykcji, które będą obowiązywały podczas letniego sezonu 2021.

14 maja Grecja otworzyła swoje granice dla turystów. Tym samym rozpoczął się długo wyczekiwany początek sezonu turystycznego. W kolejnych punktach przedstawiamy przewodnik krok po kroku, jak przygotować się do podróży do Grecji od 14 maja.

 • Od 14 maja podróżni przybywający do Grecji powinny posiadać negatywny test na obecność koronawirusa typu PCR (zaświadczenie powinno zostać sporządzone w j. angielskim) z laboratorium testowego. Test należy przeprowadzić nie później niż 72 godziny przed przybyciem. Jest on obowiązkowy dla wszystkich turystów (w tym dzieci powyżej 5 roku życia), niezależnie od sytuacji epidemiologicznej w kraju wylotu.
 • Dowód negatywnego wyniku testu nie jest jednak wymagany w przypadku wszystkich podróżnych, którzy zakończyli szczepienie (tj. minęło 14 dni pełnych od ostatniego szczepienia, w zależności od wymaganych dawek) i posiadają świadectwo szczepienia. Zaświadczenie musi być wystawione w j. angielskim i/lub greckim, powinno być wydane przez organ administracji publicznej i przynajmniej zawierać informacje: nazwisko i imię, daty podania dawek, oznaczenie wystawcy szczepienia (zaświadczenie o szczepieniu można pobrać w Polsce  ze strony pacjent.gov.pl,| w Grecji ze strony www.gov.gr)

Szczepionki, które zostały uznane przez greckie władze to: Pfizer BioNtech, Moderna, Astra Zeneca / Oxford, Novavax, Johnson + Johnson / Janssen, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics, Sinopharm.

 • Dowód negatywnego wyniku testu nie jest wymagany, jeśli podróżny przeszedł zakażenie koronawirusem (COVID -19) w ciągu ostatnich 9 miesięcy. Można to udowodnić za pomocą świadectwa wydanego przez organ publiczny lub certyfikowane laboratorium. Inną opcją jest zaświadczenie o pozytywnym wyniku testu molekularnego PCR, potwierdzające, że zakażony wyzdrowiał. Dokument potwierdzający zachorowanie na COVID-19 powinien wskazywać datę co najmniej dwóch miesiący przed podróżą ale nie później niż dziewięć miesięcy po chorobie przed przybyciem do Grecji. Zaświadczenie może być przetlumaczone na j. angielski przez tłumacza przysięgłego. Dokument o przebyciu koronawirusa może wydać państwowa placówka medyczna lub laboratorium z listy certyfikowanych laboratoriów w Polsce.
 • Każda osoba, która przyjeżdża do Grecji, niezależnie od posiadanego zaświadczenia może zostać poddana losowej kontroli stanu zdrowia. Należy pamiętać, że badanie przesiewowe jest obowiązkowe. Osoby, które nie poddadzą się losowemu badaniu na obecność koronawirusa mogą spotkać się z odmową wjazdu na terytorium Grecji. Selekcja dokonywana jest poprzez ukierunkowany system pobierania próbek „EVA” stosowany również latem 2020 roku. Osoby u których stwierdzono obecność wirusa SARS CoV2 zostaną zobowiązani do odbycia 10-dniowej kwarantanny w odosobnionych hotelach. Koszty zakwaterowania w hotelach kwarantannowych pokrywa państwo greckie.
 • Kraje, z których dozwolony jest wjazd na powyższych warunkach bez konieczności późniejszej kwarantanny to: kraje UE i strefy Schengen, USA, Wielka Brytania, Izrael, Serbia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Nowa Zelandia, Australia, Korea Południowa, Tajlandia, Rwanda, Singapur, Federacja Rosyjska, Macedonia Północna, Kanada, Białoruś, Bahrajn, Katar, Chiny, Kuwejt, Ukraina i Arabia Saudyjska.
 • Obywatelom spoza UE zdecydowanie zaleca się wybranie bezpośrednich lotów do Grecji. W każdym innym przypadku podróżni powinni przestrzegać wymogów kraju, w którym się zatrzymują. Pasażerowie mogą wjeżdżać do kraju przez wszystkie międzynarodowe lotniska oraz porty Patras, Igoumenitsa i Korfu. Podróżni mogą wjeżdżać drogą lądową przez przejścia graniczne z Bułgarią Promachonas i Ormenio – całodobowo oraz z Północną Macedonią w miejscowości Evzoni od 07:00 do 23:00 czasu lokalnego.
 • Dozwolone są rejsy i żeglarstwo. Połączenia morskie z Albanią i Turcjączasowo ograniczone.
 • Wszystkie osoby przybywające do Grecji drogą powietrzną, morską lub lądową są zobowiązane do wypełnienia formularza Passenger Locator Form (PLF) na stronie travel.gov.gr nie później niż o 23:59 dnia poprzedzającego przybycie do Grecji. Po wypełnianiu formularza PLF wygenerowany zostanie kod QR, który należy okazać przy odprawie biletowej oraz przy przekraczaniu granicy z Grecją (drogą powietrzną, lądową i morską). Kod należy wydrukować lub zapisać w formie elektronicznej, by służby graniczne mogły go zeskanować. W formularzu PLF należy podać adres pobytu w Grecji lub plan podróży na najbliższe 7 dni. Każdy dorosły oraz każde dziecko powinno posiadać własny kod QR. Za brak powyższego formularza władze greckie mają prawo nałożyć na podróżnego grzywnę w wysokości 500 euro.

Wymagania dla podróżujących po Grecji

Podróżni, którzy mają zamiar przemieszczać się z kontynentalnej Grecji na wyspy (z wyjątkiem Lefkady, Evii i Salaminy) przed wejściem na pokład samolotu lub statku muszą przedstawić jeden z poniższych dokumentów:

 • negatywny wynik testu PCR z ostatnich 72 godzin;
 • negatywny wynik testu RAPID;
 • oświadczenie o przeprowadzeniu badania zgodnie z polityką samotestowania (autotesty) (należy zarejestrować oświadczenie na stronie self-testing.gov.gr). Autotesty to szybkie testy, które za pomocą wymazów z nosa (z użyciem próbki z nosa zamiast z nosogardła / jamy ustnej z gardła), wykonywane w domu, nie wymagają nadzoru lekarza. Można je zakupić w każdej aptece. Cudzoziemcy nie posiadający numeru ubezpieczenia greckiego nie dokonają samodzielnej rejestracji testu na stronie. Muszą udać się do punktu potwierdzenia, gdzie uzyskają zaświadczenie wyniku testu (lista stałych punktów potwierdzenia w całej Grecji – przyjmują: tylko w niedzielę |  od poniedziałku do piątku);
 • posiadać świadectwo szczepienia przeciwko COVID-19 (po ukończeniu 14 pełnych dni od podania ostatniej dawki szczepienia, w zależności od liczby wymaganych dawek);
 • posiadać zaświadczenie o przebyciu COVID-19 (zaświadczenie jest ważne w okresie od dwóch miesięcy po przebyciu choroby do dziewięciu miesięcy);

Wszystkie zaświadczenia muszą zawierać najważniejsze informacje (tj. nazwa szczepionki, liczbę dawek i odpowiadające im daty) w języku angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, rosyjskim, a pełne imię i nazwisko osoby musi być zgodne z imieniem i nazwiskiem w paszporcie lub innym uznanym dokumencie podróży.

Uwaga!

Na terenie całej Grecji w godzinach 00:30 do 05:00 obowiązuje zakaz przemieszczania się. W tym czasie oczekuje się od wszystkich osób pozostania w miejscu przebywania. W dalszym ciągu obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach publicznych, zarówno zamkniętych, jak i otwartych. Niedozwolone jest zasłanianie twarzy chustami, szalikami i przyłbicami (w tym półprzyłbicami). Za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maski grozi kara grzywny w wysokości od 300 euro.

Przestrzeganie protokołów zdrowotnych podczas transportu i podczas całego pobytu w Grecji jest kluczowym czynnikiem, który pozwoli nam wszystkim zachować bezpieczeństwo i powrócić do normalności.

Infolinia travel.gov.gr +30 2155605151

Pytania dotyczące turystyki można kierować na email: info@gnto.gr lub telefonicznie: +30 210 3310392 / 716

Na stronie Ministerstwa Turystyki visitgreece.gr podawane są aktualne informacje dotyczące pobytu w Grecji.

Ponadto na stronie greecehealthfirst.gr podróżni uzyskają szczegóły obowiązujące w hotelach tzw. „protokoły sanitarne”.

Restrykcje wynikają z aktualnej sytuacji epidemiologicznej i w zależności od niej mogą ulegać zmianie.

Artykuł ma charakter informacyjny i wszelkie aktualizacje należy sprawdzać na oficjalnych stronach rządowych (https://travel.gov.gr/#/, https://self-testing.gov.gr/, http://www.visitgreece.gr/).

Źródło: travel.gov.gr

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne