Strona głównaAktualnościGrecjaNowe sposoby walki z uchylaniem się od płacenia podatków

Nowe sposoby walki z uchylaniem się od płacenia podatków

Ministerstwo Finansów wprowadza istotne zmiany w elektronicznych transakcjach obywateli z różnymi sektorami zawodowymi od 2022 r.

Projekt ustawy, który ma zostać przedłożony w parlamencie do końca miesiąca, przewiduje zniżkę podatkową w wysokości do 2200 euro dla tych, którzy otrzymują e-paragony w swoich transakcjach z kategoriami zawodowymi zajmującymi wysokie miejsca na liście oszustw podatkowych.

Jednocześnie ministerstwo wprowadzi loterię, w której w wyniku losowania można wygrać do 100 tys.

Przygotowywany projekt ustawy przewiduje 30-procentowe zwolnienie z podatku dochodowego (z proporcjonalną obniżką należnego podatku) kwoty, którą każdy podatnik płaci w ujęciu rocznym za pośrednictwem transakcji internetowych na zakup towarów lub zapłatę usług z określonych kategorii.

Środek zostanie uruchomiony w styczniu 2022 r. i będzie obowiązywał do grudnia 2025 r.

Lista branż, o których mowa, będzie obejmować: hydraulików, elektryków, prawników, architektów, firmy zajmujące się naprawą lodówek, domy pogrzebowe, firmy zajmujące się opieką osobistą i opieką zdrowotną, placówki opieki nad dziećmi, usługi sprzątania i konserwacji, taksówki i limuzyny, czyszczenie odzieży, wynajem łodzi, usługi doradcze , fotografowie, firmy budowlane i profesjonaliści, siłownie i szkoły tańca.

Roczne wydatki każdej osoby dokonywane elektronicznie na wizyty u lekarzy, dentystów, weterynarzy, prywatnych klinik diagnostycznych i inne usługi medyczne (z wyłączeniem zakupu leków i leczenia szpitalnego) będą liczone podwójnie w celu uwzględnienia wymogu wydania 30% rocznego dochodu poprzez transakcje internetowe.

Nowa loteria wystartuje już w te Święta Bożego Narodzenia, oferując główną nagrodę w wysokości 100 000 EUR, podczas gdy co miesiąc jedna osoba wygra 50 000 EUR, pięć otrzyma 20 000 EUR, 70 wygra 5000 EUR, a 500 zdobędzie po 1000 EUR.

Nowy system uwzględni także inne czynniki, takie jak kwota, jaką gospodarstwo domowe wydaje jako część swojego dochodu oraz to, czy rodzina ma troje lub więcej dzieci, ponieważ gospodarstwa domowe z większą liczbą członków i niższymi dochodami mają uzyskać dodatkowe szanse na wygraną w nowej loterii.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne