Strona głównaAktualnościGrecjaMoody's: Koszty związane z pożarami są do opanowania

Moody’s: Koszty związane z pożarami są do opanowania

Koszty związane z pożarami są do opanowania, powiedział Moody’s w środowym raporcie. Agencja ratingowa poinformowała, że ​​w ciągu ostatnich dwóch tygodni Grecja doświadczyła najgorszych od dziesięcioleci pożarów, które premier Kyriakos Mitsotakis określił jako klęskę żywiołową.

Podczas gdy europejskie fundusze kryzysowe pokryją dużą część związanych z tym kosztów i dodatkowej odbudowy, a wydatki na odszkodowania są możliwe do opanowania przez rząd, wydarzenia podkreślają zwiększone narażenie Grecji na zagrożenia środowiskowe, szczególnie te wynikające ze zmian klimatycznych, powiedział Moody’s.

W odpowiedzi rząd 10 sierpnia ogłosił 500 mln euro (0,3% nominalnego PKB) środków na odszkodowania i odbudowę. Rząd poniesie również inne koszty związane z pożarnictwem, w tym dzierżawę specjalnych samolotów, a także będzie musiał zmodernizować sprzęt przeciwpożarowy i struktury ochrony ludności.

Jako punkt odniesienia, niszczycielskie pożary w 2007 r. – najgorsze w najnowszej historii Grecji, które dotknęły 270 000 hektarów ziemi – spowodowały szacunkowe łączne szkody na blisko 3 miliardy euro (1,3% nominalnego PKB).

Pożary uderzyły także w turystykę, można zaważyć zakłócenia wywołane przez pożary, w tym przerwy w dostawie prądu i wody, słaba jakość powietrza i zamykanie dróg, co jest negatywnym aspektem turystycznym dla władz lokalnych w kraju.

Grecja otrzymała już wsparcie w ramach unijnego mechanizmu ochrony ludności, w tym rozmieszczenie dziewięciu samolotów, prawie 1000 strażaków i 200 pojazdów z ponad 10 państw członkowskich UE w tym z Polski, a Komisja Europejska pokryje również co najmniej 75% związanych z tym kosztów transportu.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne