Strona głównaAktualnościGrecjaWzrost budownictwa w Grecji

Wzrost budownictwa w Grecji

Według szacunków Fitch Solutions w raporcie opublikowanym w zeszłym tygodniu, grecki sektor budowlany charakteryzuje znaczny wzrost. Dzieje się tak dzięki funduszom wypłaconym za pośrednictwem programu naprawczego Unii Europejskiej.

„Grecki sektor budowlany odnotuje rzeczywisty wzrost o 2,4% rok do końca roku w 2021 r., ponieważ doświadczył ograniczonego wpływu pandemii Covid-19” – pisze w raporcie .

Raport stwierdza jednak, że sektor nie powróci w tej dekadzie do poziomu sprzed kryzysu finansowego z lat 2009-2010.

Wartość greckiego przemysłu budowlanego osiągnęła w 2006 r. maksymalnie 18,1 mld euro, by w 2019 r. spaść do 2,2 mld euro. Szacuje się, że w 2021 r. wyniesie 2,5 mld euro, a do 2030 r. wzrośnie do 3,7 mld euro.

„Nasze prognozy branżowe opierają się na szybkim tempie szczepień przeciwko Covid-19 w Grecji” – czytamy w raporcie. „W grudniu 2020 r. nasz zespół ds. Farmacji i opieki zdrowotnej w Fitch Solutions przypisał Grecję do Grupy 1, wraz z innymi rozwiniętymi rynkami w harmonogramie grupy szczepień” – wskazuje raport.

„Według Our World In Data Grecja podała co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19 54,1% swojej populacji na dzień 27 lipca, przy czym 47,9% populacji otrzymało dwie dawki szczepionki, a tym samym zostało w pełni zaszczepionych” – podkreślono.

Według raportu początek wypłat UE zapewni natychmiastowy wzrost inwestycji w efektywność energetyczną budynków, w odnawialne źródła energii i pojazdy transportowe, takie jak samochody elektryczne o niewielkich lub zerowych emisjach. Fitch Solutions zauważa, że ​​Grecja wyda na te działania 6,4 mld euro.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne