Strona głównaAktualnościGrecjaAteny najlepiej pachnącym miastem na świecie

Ateny najlepiej pachnącym miastem na świecie

Ateny zdobyły upragnione pierwsze miejsce jako najlepiej pachnące miasto na świecie, według nowego globalnego badania przeprowadzonego przez firmę Haypp.

Eksperci firmy przeanalizowali dane dotyczące 30 głównych miast w Europie i poza nią, porównując ich wynik czystości EPI (wskaźnik wydajności środowiskowej) z liczbą piekarni, perfumerii i kwiaciarni w każdym mieście, aby wyłonić najlepiej pachnące miasta na świecie.

„Znane z tętniących życiem targowisk i kultury jedzenia, aromaty świeżych produktów, ziół i tradycyjnej kuchni greckiej przenikają ateńskie powietrze, tworząc niezapomniane wrażenia zapachowe” – czytamy w badaniu.

W Atenach na 10 kilometrów kwadratowych znajduje się 31 piekarni

Stolica Grecji zajęła pierwsze miejsce z wynikiem 8,3 w 10-stopniowej skali.
Mimo tego, że Ateny są najmniejszym miastem w pierwszej piątce, mogą pochwalić się 31 piekarniami na 10 kilometrów kwadratowych, sprzedającymi wszystko – od chrupiącej tiropity (placka serowego) po przepyszną baklawę.

Co więcej, 31 kwiaciarni i 22 perfumerie na 10 kilometrów kwadratowych, w połączeniu z wynikiem czystości EPI (wynoszącym 56,2), umocniły pozycję Aten jako miejsca zmysłowej rozkoszy dla wrażliwych na zapachy podróżników.

miasto Ateny
Anafiotika / fot. gtp.gr

Drugą pozycję w rankingu, z wynikiem 8,15 na 10, zajął Paryż. Miasto to jest domem dla znanych perfumerii i butików, szczycących się 11,62 perfumeriami i 11,4 piekarniami na 10 kilometrów kwadratowych.

Na trzecim miejscu znalazł się Zurych, a za nim kolejno Dublin i Luksemburg, który zamyka pierwszą piątkę rankingu.

opr. Milena Sarna

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne