Strona głównaAktualnościSpołeczność polska w GrecjiPolscy wystawcy na targach Freskon 2024

Polscy wystawcy na targach Freskon 2024

W dniach od 11 do 13 kwietnia 2024 roku w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym HELEXPO w Salonikach odbyły się Międzynarodowe Targi Owoców i Warzyw Freskon.

Targi Freskon są jednymi z największych tego typu w regionie Bałkanów i Europy Południowo-Wschodniej. W tegorocznej, ósmej już edycji wzięło udział 267 wystawców z 28 państw.

W wydarzeniu uczestniczyła również Ambasada RP w Atenach, a Polska wystąpiła na nim w roli kraju honorowego. Polskie stoisko zostało zorganizowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) w ramach Polskiego Pawilonu współdzielonego z Ambasadą RP w Atenach i Grecko-Polską Izbą Inwestycji i Handlu. Swoją zagraniczną ofertę prezentowało na nim 13 firm z branży owocowo-warzywnej.

Targi Freskon
Polski Pawilon na Targach Freskon 2024 w Salonikach

Polski Pawilon został uroczyście otwarty przez Konsula RP w Atenach Sławomira Pyla i Zastępcę Dyrektora Generalnego KOWR Tomasza Ciodyka razem z dyrektor targów Freskon Toni Nikolaidou i prezesem TIF-Helexpo Anastasiosem Tzikasem. Z kolei otwarcia targów Freskon 2024 dokonał Konstantinos Baginetas, Sekretarz Generalny Ministerstwa Rolnictwa i Żywności.

Obecność Polski na targach została oceniona przez organizatorów bardzo wysoko, a Polski Pawilon chętnie odwiedzali nie tylko przedstawiciele władz Grecji i świata gospodarki, ale również Polonia.

„Polska obecność na targach Freskon sprzyja rozwojowi wymiany handlowej pomiędzy Polską a Grecją, jak również pomiędzy krajami tego regionu Europy. Polski eksport do Grecji systematycznie rośnie. W ubiegłym roku osiągnął wartość 463 mln euro. Widzimy silny potencjał do dalszych wzrostów i wymiany handlowej. Polskie produkty spożywcze są dostępne w lokalnych sklepach, ale jeszcze w ograniczonym zakresie. Wierzymy, że po tegorocznej edycji targów Freskon nasza oferta w tym regionie Europy ulegnie poszerzeniu” – powiedział Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR Tomasz Ciodyk.

Targi Freszkon 2024 w Salonikach

Produkty najczęściej oferowane przez polskich wystawców to owoce (tj. jabłka, gruszki i borówki), warzywa (głownie papryka), ale też przetwory owocowo-warzywne (m.in. soki i chipsy jabłkowe), miody i grzyby.

Jak mówi Paweł Myziak, producent i właściciel firmy Euro-Papryka, „na targach Freskon w Salonikach w Grecji chcemy promować Polskę jako dużego producenta owoców i warzyw. Chcemy na tym wspólnym, europejskim rynku funkcjonować, i stale zaznaczać naszą obecność. Coraz więcej produkujemy warzyw, coraz więcej dobrych produktów jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom. Mamy naprawdę bardzo wiele różnorodnych odmian papryki. Dlatego nie możemy takich targów omijać”.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne