Strona głównaAktualnościGrecja"Macedonia należy do Grecji". Protesty w Atenach

„Macedonia należy do Grecji”. Protesty w Atenach

Kilkaset tysięcy Greków wzięło udział w niedzielę w Atenach w demonstracji przeciwko możliwemu kompromisowi swojego rządu z władzami w Skopje w sprawie kontrowersyjnej nazwy Macedonia. Grecy protestują przeciw użyciu tego słowa w nazwie sąsiedniego państwa.

Z całego kraju przybyło do stolicy Grecji kilkaset autobusów z demonstrantami, lecz większość uczestników protestu dostała się do Aten promami. Organizatorzy spodziewali się miliona osób.

„Ręce precz od Macedonii” i „Macedonia należy do Grecji” – skandowały tysiące ludzi przybyłych na plac Syntagma. Wiele osób wymachiwało flagami ze znakiem gwiazdy, nazwanej Słońcem z Werginy – dziś godłem greckiej Macedonii.

Rezygnacja ze spuścizny po Aleksandrze
Wysiłki obu krajów, by zakończyć spór w sprawie nazewnictwa, który blokuje Macedonii przystąpienie do NATO i UE, pozostają bezowocne od czasu, gdy to małe państwo bałkańskie uzyskało niepodległość, czyli od roku 1991.

Zdaniem Aten używanie nazwy Macedonia przez Skopje kryje w sobie możliwość wystąpienia z roszczeniami terytorialnymi wobec greckiej prowincji Macedonia. Macedonia to również nazwa greckiego regionu, którego ośrodkiem administracyjnym są Saloniki.

W grudniu 2017 roku premier Macedonii Zoran Zaew oświadczył, że jego kraj jest gotowy zrezygnować z roszczeń do spuścizny kulturalnej po Aleksandrze Macedońskim, jeśli pomoże to w rozwiązaniu blisko 30-letniego sporu z Grecją o nazwę kraju. Na forum UE przeforsowała dla niego oficjalne określenie „Była Jugosłowiańska Republika Macedonii” (akronim angielski – FYROM).

„Nowa” lub „północna”
Rządy w Atenach i Skopje przyrzekły znalezienie rozwiązania w tym roku, prowadzą w tej sprawie rozmowy z udziałem mediatora z ONZ Matthew Nimetza.

Agencja Associated Press pisze, że najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem byłoby dodanie do nazwy Republiki Macedonii określenia „nowa” lub „północna”. Dodaje, że takie rozwiązanie wywołuje jednak protesty w obu krajach. (PAP)

mmp/ ap/ 
www.bankier.pl

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne