Strona głównaAktualnościGrecjaW Grecji wydano już 2170 tzw. złotych wiz

W Grecji wydano już 2170 tzw. złotych wiz

W Grecji wydano już 2170 „złotych wiz”. W ramach programu obywatele spoza Unii Europejskiej, którzy kupią w Grecji nieruchomość, mogą otrzymać pozwolenie na pobyt w tym kraju. W ubiegłym roku „złote wizy” otrzymało ponad 560 obcokrajowców. Prawie połowa z nich to Chińczycy.

Program Złota Wiza działający od 2013 roku ma przyciągnąć zagranicznych inwestorów. Aby z niego skorzystać muszą oni nabyć w Grecji nieruchomość za co najmniej 250 tysięcy euro. Wizę otrzymują też członkowie rodziny kupującego. W sumie dzięki programowi pozwolenie na pobyt w Grecji otrzymało ponad pięć tysięcy osób.

Dużą zachętą dla cudzoziemców jest możliwość swobodnego podróżowania do innych krajów unijnych. Grecja przyciąga wiele chińskich przedsiębiorstw i to ich pracownicy najczęściej korzystają z tego programu. W drugiej kolejności są Rosjanie. Trzecią grupę stanowią Turcy – ich liczba wzrosła po nieudanym puczu wojskowym w Turcji i prowadzonymi tam czystkami. Spore jest też zainteresowanie ze strony obywateli Egiptu, Libanu, Ukrainy, Iraku, Syrii i Jordanii. Złote wizy otrzymali obywatele – poza wymienionymi krajami – z 19 innych państw.

Program Złota Wiza jest też realizowany m.in. w Portugalii. Także tam najczęściej korzystają z niego Chińczycy.

IAR/Beata Kukiel-Vraila, Ateny/kano

polskie radio

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne