Strona głównaTurystykaGrecja oczami PolakówKefalonia: Jakie plaże są warte polecenia?

Kefalonia: Jakie plaże są warte polecenia?

Gdy chcesz odpoczywać na plaży pełnej piasku- wybieraj te plaże, które znajdują się w południowej części wyspy od Poros, przez Skala, Lourda, do Argostoli i część Lixouri. Gdy nie przeszkadza Ci kamień i skała pod nogą kieruj się do północnej części wyspy i północnej części półwyspu Paliki w Lixouri, tam znajdziesz takie kamienne plaże jak (Agia Eleni, Petanii, Platia Ammos, Fteri, Vouti). Do tych ostatnich można się dostać łódką.

Kefalonia: plaża Vouti

Kefalonia: plaża Platia Ammos

Piaszczyste plaże w płn. części Paliki to Porto Atheras, Agia Kyriaki.

Kefalonia: plaża Agia Kyriaki

Najbardziej znana z plaż to Myrtos -nie jest piaszczysta a pod stopami poczujesz miał skalny i kamienie. Ja opisze Wam te plaże, które znam najlepiej, części północnej wyspy, bo to jakby „moja część wyspy”.

Kefalonia: plaża Myrtos

Zatem skały i kamienie, ale wyśmienicie błękitne morze we wspaniałych okolicznościach przyrody, a przy okazji piękne wsie do zwiedzania-Assos i Fiskardo. Na początek:

1. Antisamos

Kefalonia: plaża Antisamos

Kamienista plaża niedaleko Sami (zorganizowana, z barami i tawernami, leżakami i parasolami), długa, także każdy znajdzie sobie „swój kawałek plaży”.

Agia Effimia jest punktem zwrotnym w naszej podróży po północnej części wyspy. Tu można wybrać dwie drogi.

Pierwsza to ta, która zaprowadzi nas do wsi Divarata, z której można dostać się do wszystkich części wyspy. Na Myrtos i Fiskardo skręcasz w prawo, na Argostoli skręcasz w lewo albo jedziesz prosto w stronę również Argostoli i Lixouri.

Druga to ta, która poprowadzi nas do Fiskardo od strony Itaki i kierunkowskaz już znajdziemy w Agia Effimia przez wsie Chamolakos, Neochori i Komitata, Karya, Mesovounia by w miejscowości Vasilikades połączyć się znów z główną drogą prowadzącą do Fiskardo.

Kontunuując:

2. Divarata

Jadąc na północ – Myrtos (zorganizowana z parasolami i leżakami z kantyną) – przy wsi Divarata.

3. Assos

Kefalonia: plaża Assos

Plaża kamienna w centrum wsi

4. Dafnoudi – Antipata Erissou

Kefalonia: plaża Dafnoudi

Na przeciwko cerkwi w tej wsi skręcasz w lewo z drogi do Fiskardo. Do plaży schodzi się po uprzednim pozostawieniu samochodu wzdłuż drogi, przez las około 10 minut. Kamienna z malutką jaskinią. Bardzo „kameralna”, aczkolwiek pełna turystów. Zniszczona w czasie huraganu „Ianos” powoli odzyskuje swój naturalny wygląd. Oczywiście po huraganie prowadzono prace doprowadzające plażę do użytku i podobnie jak i inne plaże w tym rejonie (Emblissi, Kimilia, Foki) ten efekt osiągnięto.

5. Kimilia

Kefalonia: plaża Kimilia

Przed Fiskardo, naprzeciw jedynego sklepu z pamiątkami usytuowanym na zakręcie, znak w lewo z napisem „Kimilia Beach” z betonową i kamienistą drogą (ok.200m) kończącą się dzikim parkingiem. Zatrzymujemy samochód i schodzimy lasem ok. 8 minut- warto, bo to jedna z najpiękniejszych kamiennych i skalnych plaży w płn. części wyspy. Nieopodal niej znajduje się również maleńka plaża Kalamaki. Wyznaczoną trasą (kolor niebieski) można dojść z Kimilia ok.30 minut do kolejnej pięknej plaży, tuż przy Fiskardo,która nazywa się Emblissi.

6. Emblissi

Kefalonia: plaża Emblissi

Do tej plaży można również dojechać samochodem, główną drogą prowadzącą do Fiskardo. I znów po waszej lewej stronie będzie kierunkowskaz. Samochody zatrzymać można wzdłuż drogi lub na piaszczystym parkingu. Plaża kamienna i skalna. Można się swobodnie dostać na skały i tam się rozłożyć ekwipunek. Łatwy jest również dostęp do morza z tych właśnie skał.

7. Foki

Kefalonia: plaża Foki

Od Fiskardo można dojechać do kolejnej kamiennej plaży z jaskinią -(tu kiedyś przebywały foki Monachus Monachus)- niestety została tylko nazwa. Nad plażą znajduje się tawerna, w której można smacznie zjeść. Do tej plaży można również dojechać inną drogą, która i tak łączy się w pętlę właśnie w Fiskardo. Przed wsią Maganos skręcamy w prawo i przejeżdżamy przez malowniczo położone i z ciekawą architekturą kamiennych domków wsie Matsoukata i Tselendata. Niestety ta plaża najbardziej ucierpiała w czasie huraganu w 2019, nigdy nie odzyska piękności swej sprzed tragedii, ale powolutku i ona wraca do łask.
Jadąc tą drogą można dotrzeć tez do plaży Evreti.

8. Jerusalem i Alaties

Kefalonia: plaża Jerusalem tuż po zniszczeniu przez huragan „Ianos”

Kefalonia: plaża Alaties

Są jeszcze plaże Jerusalem i Alaties – na nie skręca się w miejscowości Konidarata lub we wsi Maganos w centralnym jej punkcie.

9. Chorgota

Kefalonia: plaża Chorgota

Od strony Itaki można dojechać ze wsi Komitata do plaż Chorgota (tu była kręcona scena z filmu” Mandolina Kapitana Corelli” i do Agia Sophia.

10. Giagana

Ze wsi Neochori na plażę Giagana. Niestety droga jest nieasfaltowana, dość długa i raczej samochodami z napędem 4×4 będzie łatwiejszy dojazd.

To właściwie te plaże, na które można się dostać drogą lądową. Na pewno drogą morską dotrzecie do wielu innych plaż ukrytych między urwiskami skalnymi i które będą Was zapraszały swoimi przejrzystymi wodami i bielą brzegu.

Jak będziecie podróżowali jachtem, to na pewno je wypatrzycie. W Fiskardo można również wypożyczać motorówki, gdybyście chcieli szybciej dostać się na plaże, aniżeli męczyć się schodzeniem do nich (Dafnoudi i Kimilia).

Kefalonia: plaża Agia Eleni

A w części Lixouri polecam plaże Petanii, Agia Eleni i Porto Atheras. W Agia Eleni musicie się liczyć z dość wąską i nagłą drogą, więc trzeba uważać, bo dwa samochody mogą się nie zmieścić i zazwyczaj się ustępuje komuś pierwszeństwa w podjeździe czy w zjeździe.

Kefalonia: plaża Xî / fot. newsbeast.gr

Są jeszcze piaszczyste plaże, ale jest ich tyle, że na pewno jakąś sobie znajdziecie na odpoczynek. Wartą polecenia jest plaża z jej pomarańczowym piaskiem. No i zostaje chyba najważniejsza rzecz.

Oprócz zwiedzania i opalania, trzeba coś porządnego przekąsić.

tekst: Jolanta Kuderska Kavvadia
zdjęcia: archiwum prywatne

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne