Strona głównaRozmaitościArtykuły i opiniePółnocne przedmieścia Aten przedstawiają inną stronę greckiej stolicy

Północne przedmieścia Aten przedstawiają inną stronę greckiej stolicy

Ateny to miasto o wielu twarzach, z których niektóre są bardziej znane, a inne pozostają ukryte przed większością odwiedzających. Jedna krótka wycieczka na północne przedmieścia Aten ukazuje jeszcze jedną stronę greckiej stolicy.

W szczególności dotyczy to bogatych lub sławnych, którzy zdecydowali się odejść od zgiełku śródmieścia i odizolować się w naturalnym pięknie zapewnianym przez zbocza gór Penteli.

Północne przedmieścia Aten

Kifisia

Jedno z dwunastu najstarszych miast starożytnej Attyki, do dziś Kifisia pozostaje północnym przedmieściem Aten, gdzie nadal mieszka większość starej greckiej arystokracji.

Około piętnaście kilometrów od centrum stolicy, pełnej starych, okazałych rezydencji i willi otoczonych luksusową zielenią sosen i platanów, Kifisia jest prawdopodobnie najbardziej efektownym przedmieściem Aten. Wielu bogatych Ateńczyków przez lata budowało tam swoje letnie domy, aby uciec przed zgiełkiem śródmieścia Aten.

Spacer ulicami Kifisi to także podróż do współczesnej greckiej historii. Mieszkało tam m.in. wielu wybitnych polityków i pisarzy. Dziś można zobaczyć tam słynnego aktora spacerującego z psem lub osobowość telewizyjną robiącą zakupy w jednym z wielu butików w dzielnicy.

Ekali

Na północ od poprzedniego regionu miejscowość Ekali można nazwać Kifisią nowobogackich. Tutaj odwiedzający znajdą tylko nowe luksusowe wille i apartamenty.

Należąca do gminy Kifisia Ekali zamieszkują głównie zamożni Ateńczycy. Można powiedzieć, że podczas gdy zamożni Ateńczycy budowali swoje letnie domy w Kifisia, ci, którzy mieszkają w Ekali, zbudowali lub kupili tam swoje główne rezydencje.

Naturalne piękno Ekali jest jeszcze bardziej zachwycające niż w sąsiadującej części; z domami dosłownie ukrytymi za drzewami i jeszcze bardziej wyrazistym zapachem otaczających lasów. Mieszkał tu popularny były premier Andreas Papandreou, dzięki czemu Ekali stało się powszechnie znane.

Miliarder biznesmen Vardis Vardinogiannis, słynna piosenkarka Anna Vissi oraz miliarder Spyros Latsis to także niektórzy mieszkańcy tego przedmieścia.

Pendeli i Nea Pendeli

Przyjmując swoją nazwę od góry, gmina Pendeli znajduje się wyżej na zboczach gór.

Północne przedmieście przybliża odwiedzającego jak najbliżej natury. Sama góra jest idealna do pieszych wędrówek i jeżdżenia rowerem, ponieważ ma wiele ścieżek do pokonania.

Dla mniej wysportowanych gości Pendeli słynie z tawern, ponieważ wiele z nich oferuje spektakularne widoki i świeże górskie powietrze oraz wspaniałe jedzenie. Jest to popularne miejsce, do którego Ateńczycy wybierają się w weekendy, aby cieszyć się naturą.

Amarusion (Marousi)

Kolejne z przedmieść starożytnych Aten, Amarusion lub Marousi, wzięło swoją nazwę od bogini Artemidy Amarysia.

Położone trzynaście kilometrów od centrum Aten, Amarusion zostało „zmodernizowane” w latach 80., kiedy było dużo miejsca na budowę willi i luksusowych apartamentów tylko dwa kilometry od Kifisi.

Innym powodem, dla którego Amarusion stało się dobrze znanym północnym przedmieściem Aten, był kompleks Olympic Athletic Center of Athens (OAKA), który został ukończony w 1981 roku, a później gościł główne wydarzenia lekkoatletyczne Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 2004 roku.

Dzięki dobremu systemowi transportu i tętniącemu życiem targowisku Amarusion jest obecnie cenionym przedmieściem łączącym wszystkie udogodnienia śródmieścia ze spokojem podmiejskiego życia.

opr. Zosia Masalska

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne