Strona głównaAktualnościGrecjaGrecy protestują przeciwko porozumieniu ze Skopje w sprawie nazwy „Macedonia”

Grecy protestują przeciwko porozumieniu ze Skopje w sprawie nazwy „Macedonia”

Kilkaset tysięcy Greków wzięło udział w niedzielę w Atenach w demonstracji przeciwko porozumieniu ze Skopje, zmieniającym nazwę Macedonii na „Republika Macedonii Północnej”.

Z całego kraju, a szczególnie z położonej na północy Grecji prowincji Macedonia przybyło do stolicy Grecji kilkaset autobusów z demonstrantami. „Macedonia to Grecja”, „Nasza nazwa nie podlega negocjacji” – głosiły transparenty.

Jesteśmy gotowi do walki, by jeszcze raz uratować Grecję” – wołała mówczyni podczas demonstracji na placu przed parlamentem. „Jesteśmy spadkobiercami Aleksandra Wielkiego! Precz z łapami od Macedonii. Historia należy do Greków!” – wołała. Tłum wiwatował. Wiele osób wymachiwało flagami ze znakiem gwiazdy, nazwanej Słońcem z Werginy – dziś godłem greckiej Macedonii.

W centrum Aten – jak podała policja – zgromadziło się ok. 100 tys. protestujących. Doszło do starć z policją, funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego i pałek.

Zdaniem Aten używanie nazwy Macedonia przez Skopje kryje w sobie możliwość wystąpienia z roszczeniami terytorialnymi wobec greckiej prowincji Macedonia. Macedonia to również nazwa greckiego regionu, którego ośrodkiem administracyjnym są Saloniki.

W północnej Grecji rolnicy zablokowali szosę prowadzącą do granicy z Macedonii, solidaryzując się z demonstrantami.

Grecki parlament ma w poniedziałek rozpocząć debatę w sprawie ratyfikacji porozumienia ze Skopje. Głosowanie jest oczekiwane w piątek.

Macedoński parlament 11 stycznia przegłosował poprawkę do ustawy zasadniczej, która zmienia nazwę państwa na „Republika Macedonii Północnej” zgodnie z porozumieniem zawartym w czerwcu z Grecją. W zamian Grecja ma już nie blokować członkostwa Skopje w Unii Europejskiej i NATO. Umowa ta stanowi próbę zakończenia sporu macedońsko-greckiego o nazewnictwo i prawa do spuścizny antycznej Macedonii. Grecja domaga się od Macedonii zmiany nazwy, twierdząc, że obecna implikuje żądania terytorialne wobec jej własnej prowincji o tej samej nazwie, miejsca urodzenia Aleksandra Wielkiego, a Skopje uzurpuje sobie prawo do greckiej historii. Tymczasem Skopje uważa, że porozumienie, które zmienia nazwę kraju na „Republika Macedonii Północnej”, niszczy tożsamość narodu.

Źródło: PAP

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne