Zatonięcie „Orii” w Zatoce Sarońskiej w lutym 1944 r. jest uważane za jedną z największych tragedii morskich w historii tego kraju. Wydarzenie to kosztowało prawie cztery razy więcej istnień ludzkich niż katastrofa Titanica. Oria był statkiem o masie 2127 ton zbudowanym w Anglii w 1920 roku.
Historia Orii zaczyna się we wrześniu 1943 roku, dwa lata przed końcem II wojny światowej.
Włochy skapitulowały 8 września 1943 r., natomiast Niemcy zajęli Dodekanez. Garnizon włoski poddał się i został zatrzymany przez Niemców. Po południu 11 lutego 1944 r. w ładowniach norweskiego okrętu, który znajdował się na Rodos, po zarekwirowaniu go przez władze niemieckie, spiętrzono łącznie 4046 żołnierzy włoskich.
Statek wyruszył we wczesnych godzinach wieczornych z Rodos w niesprzyjających warunkach pogodowych i miał dotrzeć do Pireusu. Podczas podróży Oria została zaatakowana przez angielskie statki i holenderską łódź podwodną, ale udało jej się uciec z pomocą trzech niszczycieli, które jej towarzyszyły.
Jednak wieczorem 12 lutego statek zderzył się ze skałami u wybrzeży Medyny w pobliżu wysepki Patroklos – znanej również jako „Gaidouronisi” . Statek zaczął tonąć i wkrótce prawie wszyscy włoscy więźniowie stłoczeni w ładowniach utonęli.
W sumie zginęło 4074 osoby (4025 Włochów, 44 Niemców i pięciu członków załogi). Przeżyło tylko 28 osób, w tym 21 Włochów, 6 Niemców i grecki inżynier statku).
Zatonięcie Orii było spowodowane nie tylko złą pogodą i złym zarządzaniem norweskiego kapitana statku, ale głównie przeludnieniem i przepełnieniem ładowni. Tragedia ta znacznie przewyzszyła liczbę ofiar na Titanicu : Oria- 4074 ofiar, natomiast Titanic Titanica 1523 zabitych.
Nazistowska cenzura
Ani greckie władze portowe, ani Merchant Marine Ministry, ani ateńskie gazety nie donosiły o wraku Orii. Nazistowska cenzura zakazała jakiegokolwiek rozgłosu o katastrofie. Szczątki statku spoczywają na głębokości 28-42 metrów. Wielu nurków badało wrak statku i przedstawiało szokujące opisy tego, co wydarzyło się tego strasznego dnia. Jednym z pierwszych, który to zrobił, był grecki nurek Aristotelis Zervoudis. Za zasługi podczas wypraw nurkowych na Orii i do państwa włoskiego został w grudniu 2017 roku mianowany kawalerem Orderu Gwiazdy Włoch (Cavaliere del 'Ordine della Stella d’ Italia) przez Prezydenta Włoch Sergio Mattarellę.