Wyjątkowy charakter Aten urzekł znanego redaktora podróżniczego Pierre’a Grosa, który wiosną odwiedził stolicę Grecji, Pireus i wyspy Zatoki Sarońskiej.
Piękno Aten ujrzał podczas podróży prasowej zorganizowanej przez Grecką Narodową Organizację Turystyczną (GNTO) w celu promocji Attyki na francuskim i światowym rynku turystycznym.
Krajobraz miejski, wąskie uliczki i wielokulturowa różnorodność miasta zostały uchwycone w 135-stronicowym raporcie Grosa, szczegółowo opisującym jego wizytę. Tekst został opublikowany w niedawno wydanym numerze francuskiego magazynu „Destination” z lipca-września 2024 roku.
Wydawany cztery razy w roku „Destination” ma nakład 30 000 egzemplarzy i jest dostępny w kioskach, na stacjach kolejowych i lotniskach we Francji, Belgii, Niemczech, Holandii, Luksemburgu, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, a także na platformach internetowych w języku francuskim, angielskim i włoskim.
Każde wydanie poświęcone jest konkretnemu krajowi lub regionowi, w tym poszczególnym państwom Europy (takim jak Hiszpania, Portugalia, Włochy, Francja, Grecja), USA, Kanadzie lub Japonii.
W specjalnym raporcie Gros przedstawia Ateny jako idealne miejsce zarówno na krótkie, jak i dłuższe wakacje, szczegółowo opisując bogate dziedzictwo, nowoczesną scenę kulturalną, unikalne cechy dzielnic oraz gastronomię i życie nocne miasta.
„Starożytne i tętniące życiem Ateny to miasto jak żadne inne. Jako kolebka zachodniej cywilizacji, stolica Grecji jest skansenem, a równocześnie zachwyca nowoczesnością” – pisze Gros w swoim przewodniku.
Dalej opisując swoją wizytę, przenosi czytelników na południowe przedmieścia, Riwierę Ateńską, miasto Pireus i pobliskie wyspy, wspominając o wszystkich doświadczeniach, które wzbogaciły jego podróż.
„Ulice i zaułki Aten tętnią życiem, jak wszystkie południowe miasta, które śpią tylko jednym okiem”, podkreśla redaktor, dodając, że „autentyczność starych tawern konkuruje z nowoczesnością modnych miejsc, tworząc szczęśliwy tygiel, w którym każdy ma swoje miejsce”.
Ze swojej strony redaktor naczelny publikacji, Christophe Bonicel, podkreśla, że pomimo skutków globalizacji i gentryfikacji, które czynią większość dużych miast podobnymi, „Ateny opierają się… zamierzając pozostać autentycznym celem podróży, jakim zawsze były”.
Według greckiej agencji turystycznej, przewodnik opublikował już wielostronicowe raporty z podróży po innych regionach Grecji, takich jak Delfy, Meteora, Olimpia, Naksos, Paros, Syros i Santorini.
Podróż była wspierana przez oddział GNTO we Francji i region Attyki.
Oprac. Joanna Ostrowka