Strona głównaAktualnościGrecjaTylko jeden na dziesięciu Greków deklaruje, że jest „szczęśliwy”

Tylko jeden na dziesięciu Greków deklaruje, że jest „szczęśliwy”

Tylko jeden na dziesięciu Greków twierdzi, że jest zadowolony ze swojego codziennego życia, a sześciu na dziesięciu Greków z chęcią zamieszkałoby w innym kraju – wynika z globalnego badania „Aspiracje – Marzenia – Oczekiwania” przeprowadzonego przez międzynarodową sieć IRIS (International Research Institutes) z udziałem Focus Bari w charakterze przedstawiciela Grecji.

Obywatele odczuwają silną potrzebę poprawy jakości życia i podniesienia standardu bytowego, zarówno na poziomie osobistym, jak i w kontekście szerszej administracji publicznej i sił politycznych. Z tego powodu oczywiste jest pragnienie wszystkich mieszkańców, niezależnie od narodowości, aby ich kraj skupiał się bardziej na problemach swoich obywateli niż na wywieraniu globalnego wpływu.

Żaden z badanych krajów nie oferuje swoim obywatelom idealnego życia. Wskazuje na to fakt, że jeden na dwóch respondentów wskazuje na gotowość do emigracji.
Tylko 9% Greków przyznaje, że ich codzienne życie jest tym, czego pragnęli, a tylko 4% deklaruje, że dzisiejsza Grecja jest krajem ich marzeń.

Grecy uważają, że w ich kraju brakuje spójności obywatelskiej, ponieważ 7 na 10 (71%) odpowiada, że tak naprawdę nie istnieje żaden wspólny cel i wyrażają potrzebę przywrócenia poczucia dumy narodowej.

Obywatele uważają, że poprawa warunków ekonomicznych jest niezbędna do podniesienia jakości ich życia, co jest również bezpośrednim wymogiem sprostania codziennym wyzwaniom w sprawach o kluczowym znaczeniu. Ponadto wskazują na potrzebę radykalnych zmian w podstawowych usługach publicznych, przede wszystkim w sektorze zdrowia, ale także w edukacji, zatrudnieniu i wymiarze sprawiedliwości, w celu zagwarantowania bezpośredniego i równego dostępu dla wszystkich.

Warto zauważyć, że 58% respondentów uważa, że rząd powinien przede wszystkim zadbać o Greków. Aby to osiągnąć ogólnie centralne władze polityczne powinny:
– uwzględniać ich codzienne potrzeby
– wykazać się znacznie większą wrażliwością na ich problemy
– zapewnić sprawne funkcjonowanie kraju w kluczowych sektorach (gospodarka, zdrowie, edukacja, wymiar sprawiedliwości).

Grecy wierzą, że jeśli ich kraj przyjmie silny system wartości (jedność narodowa – równość – demokracja), będzie miał gwarancje, by stać się równoprawnym członkiem Unii Europejskiej.

Obecnie aż 61% obywateli wyraża chęć zamieszkania w innym kraju, preferując Szwajcarię, kraj Europy Środkowej o najwyższej jakości życia na świecie i silnym systemie gospodarczym.

Oprac. Joanna Ostrowska

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne