Tylko jeden na dziesięciu Greków twierdzi, że jest zadowolony ze swojego codziennego życia, a sześciu na dziesięciu Greków z chęcią zamieszkałoby w innym kraju – wynika z globalnego badania „Aspiracje – Marzenia – Oczekiwania” przeprowadzonego przez międzynarodową sieć IRIS (International Research Institutes) z udziałem Focus Bari w charakterze przedstawiciela Grecji.
Obywatele odczuwają silną potrzebę poprawy jakości życia i podniesienia standardu bytowego, zarówno na poziomie osobistym, jak i w kontekście szerszej administracji publicznej i sił politycznych. Z tego powodu oczywiste jest pragnienie wszystkich mieszkańców, niezależnie od narodowości, aby ich kraj skupiał się bardziej na problemach swoich obywateli niż na wywieraniu globalnego wpływu.
Żaden z badanych krajów nie oferuje swoim obywatelom idealnego życia. Wskazuje na to fakt, że jeden na dwóch respondentów wskazuje na gotowość do emigracji.
Tylko 9% Greków przyznaje, że ich codzienne życie jest tym, czego pragnęli, a tylko 4% deklaruje, że dzisiejsza Grecja jest krajem ich marzeń.
Grecy uważają, że w ich kraju brakuje spójności obywatelskiej, ponieważ 7 na 10 (71%) odpowiada, że tak naprawdę nie istnieje żaden wspólny cel i wyrażają potrzebę przywrócenia poczucia dumy narodowej.
Obywatele uważają, że poprawa warunków ekonomicznych jest niezbędna do podniesienia jakości ich życia, co jest również bezpośrednim wymogiem sprostania codziennym wyzwaniom w sprawach o kluczowym znaczeniu. Ponadto wskazują na potrzebę radykalnych zmian w podstawowych usługach publicznych, przede wszystkim w sektorze zdrowia, ale także w edukacji, zatrudnieniu i wymiarze sprawiedliwości, w celu zagwarantowania bezpośredniego i równego dostępu dla wszystkich.
Warto zauważyć, że 58% respondentów uważa, że rząd powinien przede wszystkim zadbać o Greków. Aby to osiągnąć ogólnie centralne władze polityczne powinny:
– uwzględniać ich codzienne potrzeby
– wykazać się znacznie większą wrażliwością na ich problemy
– zapewnić sprawne funkcjonowanie kraju w kluczowych sektorach (gospodarka, zdrowie, edukacja, wymiar sprawiedliwości).
Grecy wierzą, że jeśli ich kraj przyjmie silny system wartości (jedność narodowa – równość – demokracja), będzie miał gwarancje, by stać się równoprawnym członkiem Unii Europejskiej.
Obecnie aż 61% obywateli wyraża chęć zamieszkania w innym kraju, preferując Szwajcarię, kraj Europy Środkowej o najwyższej jakości życia na świecie i silnym systemie gospodarczym.
Oprac. Joanna Ostrowska