Strona głównaAktualnościGrecjaCzy starożytni Grecy budowali swoje świątynie w miejscach, w których występowały trzęsienie...

Czy starożytni Grecy budowali swoje świątynie w miejscach, w których występowały trzęsienie ziemi?

Według nowego badania przeprowadzonego przez University of Plymouth starożytni Grecy mogli celowo budować święte lub cenne miejsca na ziemiach wcześniej dotkniętych trzęsieniem ziemi.

Profesor komunikacji o Ziemi Iain Stewart MBE, dyrektor uniwersyteckiego Instytutu Zrównoważonej Ziemi, zaprezentował kilka filmów dokumentalnych BBC o sile trzęsień ziemi w kształtowaniu krajobrazów i społeczności.

Uważa, że ​​linie uskoków utworzone przez aktywność sejsmiczną w regionie Morza Egejskiego mogły spowodować, że obszary otrzymały specjalny status kulturowy, a tym samym stały się miejscami wielu słynnych świątyń i wielkich miast.

Naukowcy sugerowali wcześniej, że Delfy, kompleks górski niegdyś dom legendarnej wyroczni, zyskał swoją pozycję w klasycznym społeczeństwie greckim głównie dzięki świętemu źródłu i odurzającym gazom, które wydobywały się z linii uskoku spowodowanego trzęsieniem ziemi.

Profesor Stewart uważa jednak, że Delfy mogą nie być osamotnione w tym względzie i że inne starożytne greckie miasta, w tym Mykeny, Efez, Knidus i Hierapolis, mogły zostać zbudowane specjalnie ze względu na obecność trzęsień ziemi.

Wiele starożytnych miejsc greckich odpowiada obszarom narażonym na trzęsienia ziemi.

W badaniu opublikowanym w Proceedings of the Geoologists’ Association profesor Stewart twierdzi, że powiązanie między aktywnymi uskokami i trzęsieniami ziemi a starożytnymi miastami w niektórych częściach Grecji i zachodniej Turcji może nie wydawać się przesadnie zaskakujące, biorąc pod uwagę, że region Morza Egejskiego jest pełen uskoków sejsmicznych.

Wiele śladów uskoków sejsmicznych w regionie nie tylko niszczy wiele budynków i ulic, ale biegnie prosto przez serce najświętszych budowli starożytnych greckich osad.

Istnieją wybitne przykłady wspierające tę teorię, takie jak w samych Delfach, gdzie starożytne greckie sanktuarium zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi w 373 pne, tylko po to, aby świątynia została odbudowana bezpośrednio na tej samej linii.

Istnieje również wiele opowieści o osobach, które osiągnęły status wyroczni, schodząc do podziemi, a niektórzy komentatorzy twierdzą, że takie systemy jaskiń lub groty spowodowane aktywnością sejsmiczną mogły stanowić tło dla tych opowieści.

Dlaczego Grecja ma tak dużą aktywność sejsmiczną

Grecja leży w regionie o wysokiej aktywności sejsmicznej. Zdecydowana większość trzęsień ziemi nie powoduje uszkodzeń ani obrażeń.

Kraj położony jest w złożonej strefie granicznej we wschodniej części Morza Śródziemnego między płytą afrykańską a płytą euroazjatycką.

Północna część Grecji leży na płycie Eurazji, natomiast południowa część leży na płycie Morza Egejskiego.

Płyta Morza Egejskiego przesuwa się w kierunku południowo-zachodnim w stosunku do płyty euroazjatyckiej z prędkością około 30 mm rocznie, podczas gdy płyta afrykańska subdukuje się na północ, pod płytą Morza Egejskiego, w tempie około 40 mm rocznie.

Północna granica płyt jest stosunkowo rozproszoną granicą rozbieżną, podczas gdy południowa granica zbieżna tworzy łuk grecki.

Te dwie granice płyt dają początek dwóm kontrastującym stylom tektonicznym, rozszerzenie na strefy uskoków o tendencji wschód-zachód z tektoniką poślizgu uderzeniowego na strefach uskoków o tendencji SW-NE w zachodniej i środkowej Grecji, Peloponezie i północnym Morzu Egejskim oraz skurczowe w południowej części Morza Egejskiego.

Południowe Morze Egejskie jest położeniem łuku wulkanicznego i charakteryzuje się rozciągłością. Na wschód od Krety, wzdłuż Łuku Greckiego, ważna znaczącą tektonika poślizgu uderzeniowego.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne