Strona głównaAktualnościGrecjaUpały do 45°C - Greckie Meteo wydaje czerwony alert

Upały do 45°C – Greckie Meteo wydaje czerwony alert

Grecka Narodowa Służba Meteorologiczna (EMY) wydała ostrzeżenie pogodowe Czerwonego Alertu w związku z prognozą przedłużającej się fali upałów, która dotknie kraj z temperaturami dochodzącymi do 44 stopni Celsjusza w cieniu. Niektórzy meteorolodzy mówią nawet o 45°C.

Według EMY masy ciepłego powietrza napływające w kierunku Grecji z Afryki Północnej spowodują znaczny wzrost temperatury od wtorku 27 lipca 2021 roku. Fala upałów ma potrwać przez tydzień, do wtorku 3 sierpnia.

Grecka Ochrona Cywilna wskazuje aby pozostać w chłodnych i zacienionych miejscach, z dala od przepełnienia, używać klimatyzatorów lub wentylatorów i unikać ciężkiej pracy fizycznej w miejscach o wysokiej temperaturze i dużej wilgotności. Wskazuje się także aby unikać opalania oraz chodzenia lub biegania na słońcu. Zaleca się nosić kapelusz i okulary przeciwsłoneczne oraz jasną odzież, która umożliwia skórze wentylację i ułatwia odparowywanie potu.

Należy jeść lekkie posiłki, tym samym wzbogacając dietę owocami i warzywami, redukując tłuszcz i ilość jedzenia.

Szczególna opieka jest zalecana dla niemowląt i małych dzieci, a także osób starszych i cierpiących na choroby przewlekłe, aby chronić przed wysokimi temperaturami.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne