Strona głównaAktualnościGrecjaBłękitna Flaga 2024 – drugie miejsce dla Grecji

Błękitna Flaga 2024 – drugie miejsce dla Grecji

Grecja zajęła drugie miejsce spośród 52 krajów na liście Błękitnej Flagi 2024. W rankingu oceniana była jakość plaż, przystani i podmiotów zajmujących się zrównoważoną turystyką wodną.

Jak przekazuje Greckie Towarzystwo Ochrony Przyrody (EEPF), Grecja po raz kolejny zajęła drugie miejsce (tuż po Hiszpanii) wśród 52 krajów z całego świata.

Błękitną Flagę – jedną z najbardziej rozpoznawalnych eko-etykiet na świecie, otrzymało 625 plaż (w ubiegłym roku było ich 617), 18 przystani i 9 podmiotów turystycznych.

„W Grecji wyraźnie zauważalna jest tendencja wzrostowa, a liczba nagradzanych obiektów rośnie z roku na rok” – twierdzi EEPF.

Obecnie 15% Greckich plaż jest oznaczonych Błękitną Flagą.

Mistrzem spośród prefektur Grecji po raz kolejny zostało Halkidiki, ponieważ może pochwalić się łącznie 104 plażami (ich liczba wzrosła o 10 względem ubiegłego roku) z prestiżowym oznakowaniem ekologicznym.

Natomiast wśród regionów pierwsze miejsce utrzymuje Kreta – 146 wyróżnionych plaż.

Coroczne ogłoszenie obiektów którym przyznano Błękitną Flagę odbyło się w piątek w Kalamacie.

W skali światowej w 2023 roku fundacja przyznała międzynarodowe oznakowanie ekologiczne 4 252 plażom, 733 marinom i 141 podmiotom turystycznym.

Program prowadzony jest pod patronatem Fundacji Edukacji Ekologicznej (FEE) z siedzibą w Kopenhadze w Danii. W Grecji koordynatorem Błękitnej Flagi jest EEPF.

Program Błękitna Flaga swoje korzenie ma we Francji, gdzie zaczął działać w 1985 r., a w 1987 ta działalność rozszerzyła się na resztę Europy. Program stał się globalny po 2001 roku i obecnie uczestniczy w nim coraz większa liczba krajów. Z biegiem lat Błękitna Flaga stała się wysoce szanowanym i rozpoznawalnym oznakowaniem ekologicznym, które łączy sektory turystyki i ochrony środowiska na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym.

Aby otrzymać oznakowanie ekologiczne, plaża musi nie tylko mieć doskonałą jakość wody, ale także spełniać 33 kryteria, dla przystani jest ich 38, a dla podmiotów turystycznych aż 51 dotyczące czystości, zarządzania środowiskiem i świadomości ekologicznej, różnych udogodnień i usług.

Lista wyróżnionych plaż Błękitną Flagą 2024

opr. Joanna Ostrowska

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne