Strona głównaAktualnościGrecjaGrecja wśród najlepszych miejsc na wakacje dla osób podróżujących na długie dystanse

Grecja wśród najlepszych miejsc na wakacje dla osób podróżujących na długie dystanse

Według Barometru Podróży Długodystansowych (LHTB), najnowszego badania przeprowadzonego przez Europejską Komisję Podróży i Eurail BV, Grecja jest jednym z najlepszych miejsc na wakacje. Rynki zagraniczne, takie jak USA, Brazylia, Kanada, Australia, Chiny, Japonia i Korea, z których loty do Grecji przekraczają 10 godzin, dają możliwość znacznego rozwoju greckiego przemysłu turystycznego.

Większość z tych podróżujących należy do grup o wyższych zarobkach, a ich dzienne wydatki na osobę podczas podróży są wyższe niż w przypadku innych narodowości, takich jak te z głównych rynków europejskich – Niemiec, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii.

Badanie pokazuje, że pod względem planowanych miejsc docelowych Grecja, wraz z Austrią, zajmuje piąte miejsce wśród Amerykanów i Australijczyków planujących podróż do Europy tego lata, szóste wśród Kanadyjczyków, siódme wśród Brazylijczyków i Koreańczyków Południowych, dziewiąte wśród Japończyków i dziesiąte wśród Chińczyków. Łącznie rynki te mają znacznie większą populację niż Europa i mogą potencjalnie doprowadzić wzrostu i wyższych przychodów dla greckiego sektora turystycznego. Na wszystkich tych rynkach 38% respondentów stwierdziło, że są skłonni wydać ponad 200 euro dziennie, co stanowi dwukrotność średnich dziennych wydatków na mieszkańców, odwiedzających Grecję w 2023 roku.

Według badania, trzy główne czynniki, które mogą przechylić szalę na korzyść miejsca docelowego, to bezpieczeństwo, jakość obiektów i konkurencyjne ceny. Spośród ankietowanych na powyższych siedmiu rynkach zagranicznych, którzy zamierzają podróżować za granicę w 2024 r., 75% planuje odwiedzić Europę, a pozostałe 25% rozważa inne regiony. Grecja pozostaje w pierwszej dziesiątce miejsc docelowych dla podróżnych, a w niektórych przypadkach plasuje się wyżej. Ci, którzy zdecydowali się nie podróżować do Europy w tym roku, jako główne powody swojej decyzji podają wojnę na Ukrainie, napięcia na Bliskim Wschodzie, fakt, że odwiedzili Europę w przeszłości i chcą zamiast tego odwiedzić inne regiony, a także wysokie koszty podróży lotniczych i ograniczony czas urlopu.

Dla tych, którzy planują odwiedzić Europę w tym roku, bezpieczeństwo jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na ich decyzję, a 45% respondentów wskazało, że priorytetowo potraktują miejsca, które oferują bezpieczeństwo. Drugim najważniejszym czynnikiem, z 38% wskazujących go jako czynnik decydujący, jest jakość infrastruktury turystycznej, innymi słowy, dobre hotele. Słynne zabytki (archeologiczne lub inne) i atrakcje, a także tanie usługi, również odgrywają nadal ważną rolę, a 35% międzynarodowych podróżników wymienia je jako ważny czynnik.

Z badania Long-Haul Barometer wynika, że Stany Zjednoczone nadal wyróżniają się jako główny rynek międzynarodowy nie tylko dla Europy – przyczyniając się do 5,4% wszystkich odwiedzających kontynent w 2023 roku. Co więcej, pod koniec 2023 r. odnotowano dalszy wzrost ogólnego zaufania konsumentów w USA, co oznacza, że oczekiwania dotyczące podróży pochodzących z tego rynku pozostają pozytywne.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne