Strona głównaAktualnościGrecjaGrecja zakazuje leżaków, parasoli i barów na 198 plażach

Grecja zakazuje leżaków, parasoli i barów na 198 plażach

Zgodnie z decyzją podpisaną przez ministra gospodarki i finansów Kostisa Hatzidakisa oraz ministra środowiska Theodorosa Skylakakisa, leżaki, parasole i wszelkiego rodzaju konstrukcje zostały zakazane na 198 plażach w całej Grecji.

Wyznaczone plaże, nazwane „Apatites Paralies” (Niezadeptane Plaże), są częścią szerszego rządowego planu ochrony linii brzegowej i plaż po zeszłorocznych skargach mieszkańców i wczasowiczów na ograniczony dostęp z powodu barów i innych działań komercyjnych.

Chronione plaże, zidentyfikowane we współpracy z Agencją Środowiska Naturalnego i Zmian Klimatu (OFYPEKA), znajdują się w pobliżu lub w części obszarów Natura 2000 lub parków morskich i obejmują wyznaczone plaże na wyspach takich jak Agios Efstratios, Samotraka, Lesbos, Syros, Evia, Andros, Tilos, Ikaria oraz na kontynencie, w tym Southern Mani, Zacharo i inne.

Prawo dotyczącym korzystania z linii brzegowej zakazuje sprzedaży plaż na aukcjach w celach komercyjnych.

Ikaria / fot. Visit Greece

Zgodnie z tym samym prawem, naruszenia, w tym budowa ścian i budynków, instalacja ogrodzeń, donic i markiz, a także umieszczanie pojazdów utrudniających dostęp do plaży i morza, będą karane grzywną w wysokości do 60 000 euro. Ma to zapewnić społeczeństwu stałą dostępność do plaż.

„Celem jest połączenie ochrony środowiska ze zrównoważonym rozwojem. W końcu środowisko jest cennym elementem greckiego produktu turystycznego, a naszym celem jest bycie skutecznym” – powiedział Hatzidakis.

Minister dodał również, że rząd „organizuje własność publiczną z rygorystycznymi zasadami, karami i obowiązkami dla koncesjonariuszy, wzmocnionym systemem kontroli, przejrzystością i determinacją we wdrażaniu prawa”.

„Plaże znajdujące się na liście mają duże znaczenie ekologiczne” – powiedział Skylakakis, dodając, że zgodnie z decyzją ministerialną nie mogą być one przeznaczone do eksploatacji turystycznej.

Rząd ogłosił również uruchomienie platformy internetowej o nazwie „MyCoast”, na której zainteresowani mogą ubiegać się o udział w aukcjach na korzystanie z linii brzegowej, a obywatele mogą zgłaszać naruszenia dostępu do plaży i korzystania z linii brzegowej w czasie rzeczywistym.

opr. Milena Sarna

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne