Strona głównaAktualnościGrecjaAteny wśród 10 najlepszych europejskich miejsc dla miłośników sztuki

Ateny wśród 10 najlepszych europejskich miejsc dla miłośników sztuki

Ateny znalazły się w czołówce najlepszych miejsc dla miłośników sztuki, według badań Ubuy France na temat 20 najlepszych europejskich miast dla podróżników kochających sztukę.

Firma zbadała liczbę galerii sztuki, liczbę galerii sztuki oferujących bezpłatny wstęp, liczbę posągów i pomników oraz liczbę dzieł sztuki ulicznej w stolicy każdego kraju europejskiego. Na potrzeby badania eksperci wykorzystali stronę internetową Street Art Cities.

Galeria Narodowa w Atenach. Fot: Ministerstwo Kultury

Stolica Grecji zdobyła 135 punktów, oferując 59 galerii, w tym 10 z bezpłatnym wstępem. W mieście znajduje się również 67 rzeźb i pomników, a także 526 dzieł sztuki ulicznej.

„Narodowa Galeria Grecji, znajdująca się w Atenach, jest domem dla szerokiej gamy sztuki greckiej i europejskiej, od średniowiecznej po współczesną” – mówią eksperci.

„Instytut Współczesnej Sztuki Greckiej poświęcony jest sztuce z kraju od lat czterdziestych XX wieku, pokazując bogatą różnorodność prac greckich artystów na przestrzeni lat; instytut prowadzi również warsztaty i seminaria, podczas których miłośnicy sztuki mogą uczyć się i brać udział w dyskusjach”.

Na pierwszym miejscu rankingu znalazły się Londyn i Paryż.

Londyn zdobył łącznie 166 punktów. Posiada 259 galerii, z których 29 jest bezpłatnych. Stolica Wielkiej Brytanii jest także domem dla 347 pomników i posągów, a w całym mieście znajduje się 441 dzieł sztuki ulicznej.

Z kolei w Paryżu znajduje się 198 galerii, z których 11 oferuje bezpłatny wstęp. Ponadto w mieście znajduje się ogromna liczba pomników i posągów, bo aż 796, a także 637 dzieł sztuki ulicznej.

Wśród innych miast na liście Top 10 znalazły się Praga, Berlin, Amsterdam, Lizbona, Rzym, Wiedeń, Budapeszt, Madryt i Oslo.

Według niedawnego raportu firmy Haypp, Ateny są również najlepiej pachnącym miastem na świecie ze względu na liczbę piekarni, kwiaciarni i perfumerii w mieście.

opr. Milena Sarna

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne