Zjedz kasztana

Kasztany jadalne pochodzą głównie z południa Europy, jednak w naszym kraju są także łatwo dostępne. Można je spożywać w postaci gotowanej, pieczonej czy smażonej, nadają się także na przetwory lub też…do wypieku ciast (po zmieleniu na mąkę).

Mąka pozyskiwana z kasztanów często używana była na południu Europy do wypieku chleba. To spowodowało , że w wielu regionach kasztanowce nazywane są Drzewami Chlebowymi.

Wartości odżywcze kasztana
Wartości odżywcze kasztanów jadalnych można przyrównać do wartości zbóż. Są one dobrym źródłem węglowodanów złożonych i błonnika pokarmowego, a także witaminy C. W przeciwieństwie jednak do niektórych zbóż (np. pszenicy), pozbawione są glutenu i dlatego też mogą być spożywane przez osoby cierpiące na celiakię. Kasztany bogate są w potas i magnez, dlatego warto aby sięgali po nie sportowcy oraz osoby nerwowe, narażone na duży stres lub zmęczenie. Znajdziemy w nich także: wapń, żelazo, fosfor i miedź.

Kasztany jadalne zawierają także escynę, czyli związek chemiczny, który ma właściwości uszczelniające naczynia krwionośne. Dzięki temu wykorzystywane są w medycynie np. w prewencji przed żylakami. Najwięcej escyny zawierają jeszcze niedojrzałe nasiona, które służą do produkcji wyciągów alkoholowych. Co więcej, owoce te pozytywnie wpływają na układ immunologiczny, wzmacniając odporność i utrudniając rozwój infekcjom. Pomocne sa w leczeniu stanów zapalnych przewodu pokarmowego oraz w likwidowaniu obrzęków np. płuc. Dobroczynne właściwości kasztana wykorzystuje się także w kosmetyce i kosmetologii dodając go jako składnik do kremów, odżywek i szamponów.
Owoce kasztana są lekkostrawne i nie zwierają alergenów.

Kasztan w kuchni
Częścią jadalną kasztana jest jegoowoc – orzech. Jednak do spożycia nadają się tylko świeże i dojrzałe owoce. Ponieważ kasztany dojrzewają na przełomie października i listopada, warto po nie sięgać właśnie po tym terminie. Należy wybierać tylko owoce pełne i połyskujące.

Kasztany na surowo
Kasztany można jeść na surowo, jednak najpierw należy je obrać. Należy więc głęboko naciąć wypukłą stronę owocu, ułożyć na blasze, polać niewielka ilością wody i na kilak minut wstawić do nagrzanego piekarnika. Łupinę należy zdjąć kiedy owoce będą jeszcze ciepłe.

Gotowanie kasztanów
Przed włożeniem ich do garnka z wrząca wodą, zaleca się nacięcie łupinki lub nakłucie jej igłą w kilku miejscach. Dzięki temu podczas gotowania skorupka łatwiej pęka, a orzech szybciej uzyskuje pożądaną miękkość. Gotowanie trwa ok. 20 min.

Prażenie kasztanów
Owoce można uprażyć na patelni lub w rozgrzanym piekarniku. Proces prażenia trwa tak długo, aż skorupka kasztana pęknie. Gdy owoce ostygną należy zdjąć łupinkę.

Zupa kasztanowa
200 g kasztanów jadalnych
Seler naciowy
2 łyżki masła
2 łyżki śmietany
0,5 litra bulionu warzywnego
Sól, pieprz
Kasztany zrumienić na patelni, obrać z łupinek i cienkiej błonki. Dodać seler i bulion i gotować przez godzinę. Dodać masło, śmietanę, przyprawy i zmiksować. Podawać z grzankami.

www.vitalia.pl

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne