Konserwanty znajdują się w większości produktów takich, jak: kosmetyki, środki czystości, żywność ,a nawet leki. W kosmetykach najczęściej stosowane są parabeny.
Niebezpieczne parabeny
Parabeny są to estry kwasu p – hydroksybenzoesowego i są to:
- methylparaben
- ethylparaben
- propylparaben
- isopropylparaben
- butylparaben
- benzylparaben
Parabeny powstrzymują rozwój grzybów i pleśni. Działają również na bakterie, ale w znacznie mniejszym stopniu. Parabeny wykazują zróżnicowane działanie na grzyby i pleśnie, jak również odznaczają się rożnym stopniem rozpuszczalności w wodzie. I tak np. methylparaben jest dobrze rozpuszczalny w wodzie, a benzylparaben jest praktycznie nierozpuszczalny w wodzie.
Parabeny bardzo dobrze rozpuszczają się w glikolu propylenowym, stąd obecność w kosmetyku glikolu propylenowego MOŻE SUGEROWAĆ, że znajdują się w nim parabeny (należy uważnie czytać etykietę kosmetyku!!!). Producenci kosmetyków wymieniają same zalety parabenów: są bez zapachu, bez smaku, są bezbarwne, nie zmieniają konsystencji kremu i przede wszystkim, kosmetyki długo są świeże. Niestety, producenci nie mówią nic o ich wadach: parabeny są lipofilne tzn. że mają duże powinowactwo do tkanki tłuszczowej. Ulegają magazynowaniu w tkance tłuszczowej jak również wykazują dziabanie estrogenne, naśladując estrogeny – żeńskie hormony płciowe. Dotyczy to w szczególności SUTKA. W sutkach po mastektomii wykrywa się obecność parabenów. Wnioski nasuwają się same: dezodoranty i antyperspiranty.
Z uwagi na to, że kosmetyki stosujemy przez całe życie, nie należy stosować tych, które zawierają parabeny. Dziś, coraz więcej firm kosmetycznych produkuje kosmetyki bez zawartości parabenów i informacje o tym umieszcza na opakowaniu, tłustym drukiem. Inne firmy próbują zmylić potencjalnego konsumenta, umieszczając paraben pod inną nazwą np. nipagin, aseptin lub aseptyn, nipa – ester, nipasept, PHB – ester. Oprócz dezodorantów i antyperspirantów problem dotyczy również balsamów do ciała, mleczka do demakijażu, toników, perfum, kremów, żeli pod prysznic, płynów do kąpieli, szamponów, mydeł w płynie do mycia rąk, płynów do higieny intymnej, płynów do mycia naczyń i innych.
Rada
* kupować kosmetyki bez parabenow
* wybierać opakowania małe, nie duże
* nie aplikować żadnych kosmetyków zaraz po wyjściu z ciepłej kąpieli bądź natrysku. Odczekać 30 minut
* nie aplikować żadnych dezodorantów i antyperspirantów zaraz po depilacji pach
* w przypadku kremów przeciwsłonecznych stosować tylko te z filtrami mineralnymi(odbijającymi promienie słoneczne jak lustro)
* zawsze kupować kosmetyki z zaznaczoną datą ważności
Lek. med. Ioannis Tsiourakis specjalista dermatolog-wenerolog
Mag. farm. Krystyna Tsiouraki