Strona głównaAktualnościGrecjaZaszczepieni Amerykanie mogą swobodnie odwiedzać Grecję

Zaszczepieni Amerykanie mogą swobodnie odwiedzać Grecję

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) ogłosiło w piątek, że zaszczepieni Amerykanie będą mogli podróżować za granicę „przy niskim ryzyku”  i bez konieczności poddawania się kwarantannie po powrocie do Stanów Zjednoczonych.

Jedynym wyjątkiem od tej reguły będzie sytuacja, w której poszczególne państwa zdecydują się nałożyć kwarantanny na osoby przybywające z zagranicy lub innych stanów USA.

Niezupełnie „powrót do normalności”

Jednak ta szczególnie pozytywna wiadomość nie jest pozbawiona zastrzeżeń. Obywatele USA będą musieli nadal nosić maski na twarzy i ściśle przestrzegać zasad dystansu społecznego narzuconych przez władze, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Podróżni będą zobowiązani do zachowania co najmniej 2 metrów odległości od innych, regularnego mycia rąk i czujności w celu zgłaszania wszelkich objawów COVID-19.

Dodatkowo ci, którzy chcą podróżować latem 2021 r., będą musieli przedstawić negatywny test po przyjeździe do USA, a także przeprowadzić kolejny test od trzech do pięciu dni po przylocie.

Jeśli chodzi o pytanie, czy będą musieli przeprowadzić test na koronawirusa przed wyjazdem za granicę, nowe wytyczne CDC mówią, że nie powinni tego robić, „chyba że wymaga tego międzynarodowy cel podróży”.

Amerykańscy turyści w Grecji

Amerykanie byli główną częścią letniej turystyki w Grecji w ostatnich dziesięcioleciach. Chociaż mogą nie stanowić największego kontyngentu odwiedzających, wydają więcej niż inni, zostało to zauważone w 2019 roku.

Trudne lato 2020 roku oznaczało znacznie mniej turystów z niemal każdego miejsca na świecie.

Pomimo tego, że Wielka Brytania ma znacznie więcej infekcji i zgonów z powodu koronawirusa niż Stany Zjednoczone na mieszkańca, żadnemu Amerykanowi nie pozwolono na wizytę w tym kraju, zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej o niedopuszczaniu obywateli spoza UE do wjazdu do Unii.

To zatrzymało zeszłego lata miliony Amerykanów na wybrzeżach Stanów Zjednoczonych, którzy przez kolejny rok odkładali na bok swoje europejskie marzenia o wakacjach.

Jednak ostatnie wydarzenia przywracają wszystkim nadzieję, ponieważ obywatele USA mogą w końcu odwiedzić swoje ulubione greckie miejsca.

Źródło: Reuters, The New York Times

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne