Gmina Nisyros zainicjowała proces nominacji w celu wpisania wulkanicznej wyspy na listę Światowej Sieci Geoparków UNESCO.
W rozmowie z Ateńską Agencją Informacyjną burmistrz wyspy, Christofis Koroneos poinformował, że starania miasta o umieszczenie Nisyros i okolicznych wysepek na liście
Światowej Sieci Geoparków UNESCO rozpoczęły się 18 miesięcy temu i są obecnie w końcowym etapie.
„Jesteśmy gotowi powitać komisję sędziowską UNESCO na Nisyros w październiku, aby ogłosić swoją decyzję” – powiedział burmistrz Koroneos agencji prasowej.
Aspirujący do Światowego Geoparku UNESCO Nisyros zajmuje łączną powierzchnię 481 km2 w południowo-wschodniej części Morza Egejskiego. Posiada wyjątkowe cechy geomorficzne na lądzie i morzu.
Okoliczne wysepki to Strongyli, Pachia, Pergousa i Kandeliousa. Obszar morski między nimi składa się z basenów i grzbietów ze szczelinami wulkanicznymi, kraterami, strumieniami lawy, pagórkami i kopułami wulkanicznymi, reprezentującymi kontynuację rzeźby wulkanicznej pod powierzchnią morza.
Wulkan Nisyros znajduje się w wiosce Nikia i ma w sumie pięć kraterów. Największym kraterem jest Stefanos, który ma 260 metrów średnicy i 30 metrów głębokości.
Pięć kraterów wulkanu tworzy płaskowyż Lakki o wysokości 110 m n.p.m., który powstał w wyniku erupcji wulkanu w 1552 roku.
Cyfrowy przewodnik, punkt informacyjny
Gmina niedawno uruchomiła cyfrowy przewodnik po polach hydrotermalnych Lakki, mający na celu zapoznanie odwiedzających z kraterami wulkanicznymi na wyspie.
Oczekuje się również, że wkrótce w porcie Nisyros zostanie otwarty nowy punkt informacyjny, który będzie dostarczał odwiedzającym informacji o płaskowyżu Lakki i pobliskich wysepkach Strongyli, Pachia, Pergousa i Kandeliousa.
Gmina Nisyros uruchomiła także aplikację mobilną, która oferuje informacje i cyfrowe wycieczki z przewodnikiem po unikalnym dziedzictwie geologicznym wyspy i aktywnych kraterach wulkanicznych.
Aplikacja Nisyros Volcano daje użytkownikom możliwość eksploracji kraterów na wyspie dzięki imponującym materiałom audiowizualnym, w tym wysokiej jakości zdjęciom panoramicznym 360 stopni i ujęciom z dronów, interaktywnym mapom 2D i 3D w wysokiej rozdzielczości, zawierającym informacje o ewolucji aktywności wulkanicznej Nisyros.
„Pionierski przewodnik cyfrowy o nowoczesnym, przyjaznym dla użytkownika designie będzie dodatkowo wspierał nominację Nisyros do Światowej Sieci Geoparków UNESCO i zaoferuje mieszkańcom i turystom niezbędne informacje na temat znaczenia i wartości zróżnicowanego dziedzictwa geologicznego wyspy” – poinformowała gmina.
opr. Natalia Zientek