Strona głównaAktualnościPolskaWymiana studencka - rozwiń skrzydła!

Wymiana studencka – rozwiń skrzydła!

Spośród wszystkich metod nauki języka obcego, najbardziej praktyczną jest przebywanie wśród ludzi władających takim językiem. Dla studentów taka możliwość otwiera się dzięki wymianom studenckim lub programowi Erasmus.

Zdobywanie wiedzy w obcym kraju niesie za sobą niespotykane wcześniej możliwości obcowania i poznawania obcych kultur. Nie jest to zwykła wakacyjna wycieczka, bowiem studia za granicą trwają minimum jeden semestr, czyli kilka miesięcy, a czasem nawet rok. Program Erasmus istnieje już od ponad 25 lat, lecz polscy studenci z wymiany międzyuczelnianej zaczęli korzystać dopiero od roku akademickiego 1998/99 (wtedy z takiej opcji skorzystało 1426 studentów, podczas gdy w 2011 roku już 15 309). Od początku istnienia, aż 2 miliony studentów dzięki programowi podjęło naukę w obcych krajach na całym kontynencie!

Wymiana studencka – niezliczone korzyści
Zdobycie dyplomu na zagranicznej uczelni i zapewnienie sobie lepszego startu w karierze zawodowej to jedno. Pracodawcy przychylnie patrzą na potencjalnych pracowników, którzy pewien etap swojej edukacji ukończyli za granicą. Drugą kwestią, może nawet ważniejszą, jest rozwój interpersonalny, doskonalenie własnych umiejętności i nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami z całego świata.

„Na Erasmusie nauczyłam się, że nie ma sytuacji bez wyjścia, wszystko da się załatwić na kilka różnych sposobów. Nabrałam pewności siebie, a dzięki stałemu doskonaleniu zdolności językowych, nie bałam się otwierać na ludzi i nawiązywać nowych znajomości” – mówi Agata, która w 2011 roku przebywała na Erasmusie w Coventry w Anglii.

Aspekt podszlifowania języka obcego jest prawdopodobnie największą korzyścią, jaką student może przywieźć z kilkumiesięcznego pobytu na obczyźnie.

„Płynności w mówieniu nie nauczymy się dzięki książkom, a jedynie dzięki regularnemu porozumiewaniu się w obcym języku. Wymiana studencka takie możliwości otwiera, chociaż młodzi ludzie aby nabrać pewności siebie, często przed wyjazdem decydują się na zajęcia z native speakerem” – ocenia Piotr Witkowski z warszawskiej szkoły językowej English For You.

Właśnie słaba znajomość języka obcego jest prawdopodobnie najczęstszą obawą przed skorzystaniem z oferty Erasmusa. W takim miejscu warto jednak ocenić wszystkie korzyści, które z takiego wyjazdu płyną. Oprócz wspomnianego już poznawania nowych kultur i szlifowania języka, należy dodać uczenie się niezależności, tolerancji, poszerzanie swoich horyzontów myślowych czy zasmakowanie zupełnie innego życia.

Mężczyźni bardziej otwarci na wyjazd
Program obejmuje studiowanie na uczelni w jednym z 33 krajów Europy. Język angielski jest językiem uniwersalnym, którym powinniśmy się porozumieć niemal w każdym państwie. Niemniej jednak, polscy studenci w latach 2008-2011 najczęściej wybierali Hiszpanię jako miejsce swoich zagranicznych studiów (9114 studentów). Na drugim miejscu uplasowały się Niemcy (8616 wyjazdów), dalej były Włochy, Francja i Portugalia.

Z innych ciekawych statystyk prezentowanych przez Erasmusa warto zauważyć, że spośród polskich studentów mniej oporów przed wyjazdem mają mężczyźni – stanowią niewiele ponad 70% całości. Młodzież z Polski najczęściej na wyjazd decyduje się w czasie studiów magisterskich (niespełna 53%), w drugiej kolejności podczas studiów licencjackich (niewiele ponad 45%). Wyjazdy w czasie studiów doktoranckich należą do zdecydowanej rzadkości.

Tych niezdecydowanych najłatwiej przekonać opiniami osób, które już z tego programu skorzystały.

„Poznałam nowe kultury, nowe obyczaje, system nauczania, a także podejście do studentów, które różni się od tego, które jest w Polsce” – mówi Ania, studentka z Warszawy. Marcin, już magister, z Gdańska dodaje od siebie: „Taki wyjazd ciężko opisać w dwóch zdaniach. To po prostu trzeba przeżyć, podjąć decyzję o wyjeździe i 'wycisnąć’ z niego jak najwięcej. Erasmus otwiera przed studentami ogromne możliwości, wystarczy tylko z tego skorzystać”.

Paulina Bogacz

logo twoja europa

 

 

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne