Strona głównaAktualnościGrecjaWybory parlementarne na Cyprze

Wybory parlementarne na Cyprze

Dziś odbędą się wybory parlamentarne na Cyprze. Niecałe dwa miesiące po tym, jak kraj ten zakończył przyjmowanie wsparcia finansowego z programu pomocowego Unii Europejskiej.

Sondaże przedwyborcze pokazują, że wejście do parlamentu zapewnia sobie siedem ugrupowań, a najwięcej głosów zyskuje współrządzące centroprawicowe Zgromadzenie Demokratyczne (DISY).

Rządząca partia – zgodnie z sondażami – nie zapewnia sobie jednak parlamentarnej większości. Tuż za nią plasuje się Postępowa Partia Ludu Pracującego (AKEL), która wywodzi się z Komunistycznej Partii Cypru.

Tegoroczna kampania wyborcza skupiała się na sprawach ekonomicznych, bo przez kilka ostatnich lat Cypryjczycy mocno zaciskali pasa. W 2013 roku, kiedy kraj pogrążony był w głębokim kryzysie ruszył zachodni program kredytowy dla Cypru. W zamian za pożyczkę, która miała opiewać na 10 miliardów euro mieszkańcy wyspy zgodzili się na spore reformy oszczędnościowe. Obcięto płace w budżetówce, sprywatyzowano część państwowych przedsiębiorstw, wzrosły podatki, a posiadaczy największych depozytów obciążono jednorazową opłatą. Stan cypryjskiej gospodarki poprawił się do tego stopnia, że wyspa nie skorzystała z ostatniej, wartej prawie 3 miliardy euro raty kredytu.

Do tegorocznych wyborów parlamentarnych zgłoszono rekordową liczbę kandydatów. O 56 miejsc w Izbie Reprezentantów starać się będzie ponad sześćset osób. Pozostałe trzy miejsca są zapewnione dla przedstawicieli mniejszości religijnych.
Ostatnie wybory parlamentarne na Cyprze odbyły się w 2011 roku.

TS/IAR/Beata Kukiel-Vraila, Ateny/kry

polskie radio

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne